♦ Το αλιεύσαμε στο «Ποντίκι» και το αναδημοσιεύουμε, γιατί αφορά ένα θέμα με το οποίο έχουμε ασχοληθεί κατά κόρον. Η συριανή εφημερίδα «Κοινή Γνώμη» ρώτησε τον αρμόδιο υφυπουργό Π. Καμμένο τι θα κάνει με το βυθισμένο Sea Diamond και εισέπραξε την εξής εκπληκτική απάντηση: «Το θέμα της Σαντορίνης είναι θέμα αρκετά σοβαρό, αλλά παράλληλα με το θέμα της Σαντορίνης θα κοιτάξουμε και τη Θηρασιά. Είναι ένα θέμα το οποίο πλέον, με το κοινό υπουργείο που έχει δημιουργηθεί, μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε πολύ καλύτερα σε συνεργασία με τους φορείς που εμπλέκονται». (!!!)
♦ Πριν μερικές μέρες, όλα τα ραδιόφωνα μετέδιδαν ώρα προς ώρα την επιχείρηση διάσωσης χιλιάδων εργατών σε νοτιοαφρικανικό χρυσωρυχείο, όπου είχε χαλάσει το μεγάλο ασανσέρ που οδηγεί στις στοές. Για τη φωτιά σε παράνομο ορυχείο, στην επαρχία Free State της ίδιας χώρας, που σκότωσε 23 εργάτες (το γεγονός διαπιστώθηκε μισή βδομάδα αργότερα!) δεν είπαν τίποτα.
♦ Τα αργύρια της προδοσίας του δωσίλογου. Οπως ανακοίνωσε ο ίδιος ο Γκόρντον Μπράουν, μιλώντας στη βρετανική Βουλή, «το ιρακινό προσωπικό που χρησιμοποιούμε ως υπαλλήλους για πάνω από 12 μήνες και έχουν ολοκληρώσει την εργασία τους, μπορούν να διεκδικήσουν ένα πακέτο οικονομικών μέτρων, που θα τους βοηθήσουν να επανεγκατασταθούν είτε στο Ιράκ είτε κάπου αλλού, ακόμη και στη Βρετανία». Σωστή απόφαση, γιατί έτσι και μείνει στο Ιράκ ο δωσίλογος δεν θα αισθάνεται καθόλου ασφαλής.
♦ «Από την άλλη πλευρά βρίσκεται το ΠΑΣΟΚ, με 10 θέσεις που προτείνουν -χωρίς ίσως να το έχει κατανοήσει- το άκρως νεοφιλελεύθερο σύστημα των τριών πυλώνων της Διεθνούς Τράπεζας». Αυτά δεν τα λέει όποιος κι όποιος, αλλά ο πρώην υπουργός Τ. Γιαννίτσης, σε άρθρο του στο «Βήμα» της προηγούμενης Κυριακής. Και μη μας πείτε ότι ο Γιαννίτσης προσπαθεί να πάρει προσωπική ρεβάνς, στο κλίμα που έχει διαμορφωθεί. Σημασία δεν έχει η πρόθεσή του, αλλά αν αυτά που λέει είναι αλήθεια. Και είναι. Πέραν των άλλων, ο Γιαννίτσης θυμίζει πως το 2001 δεν υπήρξε κανένα σχέδιο Γιαννίτση, αλλά σχέδιο ΠΑΣΟΚ, αφού η εισήγησή του είχε εγκριθεί ομόφωνα από το Εκτελεστικό Γραφείο (απ’ όλους τους τότε και νυν βαρόνους, δηλαδή). Αλλο αν μετά τα φόρτωσαν όλα σ’ αυτόν.
♦ Θέλουμε να ευχαριστήσουμε τους κυρίους Εισαγγελάτο και Παπαδάκη, οι οποίοι στις εκπομπές του ΑΝΤ1 συνέδεσαν την πρόσφατη ληστεία στου Γκύζη με το άρθρο του Δημήτρη Κουφοντίνα στην «Κ». Αυτοί, βέβαια, προβοκάτσια θέλησαν να κάνουν, όμως εμείς το εκλάβαμε ως μια πρώτης τάξης διαφήμιση.
♦ Ενας νεαρός και φέρελπις ποδοσφαιριστής, μέλος της Εθνικής Ελπίδων της Γερμανίας, αλλά ιρανικής καταγωγής, αρνήθηκε να ταξιδέψει με την ομάδα του στο Ισραήλ, επικαλούμενος πολιτικούς λόγους. Μπράβο στο παιδί, που δε λογαριάζει την καριέρα του. Συγκρατήστε το όνομά του, γιατί σε λίγα χρόνια μπορεί να είναι φίρμα: Ασκάν Ντεγιαγκάχ.
♦ «Μπορώ να αλλάξω το ΠΑΣΟΚ για να αλλάξει το ΠΑΣΟΚ την Ελλάδα». Πάντα μετριόφρων ο Μπένι, βάζει συνεχώς αυτογκόλ…