♦ Παραχωρητήρια τίτλων ιδιοκτησίας οικοπέδων και οικιών σε 200 «παλιννοστούντες ομογενείς», εγκατεστημένους στο Δήμο Σαππών της Ροδόπης έκανε την περασμένη Κυριακή ο Πρ. Παυλόπουλος, ο οποίος διένειμε και το σχετικό πανηγυρικό δελτίο από το Γραφείο Τύπου του υπουργείου του. «Ολως τυχαίως», η σεμνή τελετή έλαβε χώραν μεσούσης της (άτυπης) προεκλογικής περιόδου.
♦ Ο Γ. Σουφλιάς, από την άλλη, με το στίγμα του «βάζελου» και του «εχθρού της ΑΕΛάρας» να τον κυνηγά, μετέβη στην εκλογική του περιφέρεια και προχώρησε σε ανακοινώσεις για την κατασκευή σύγχρονου γηπέδου της τοπικής ομάδας. Τέσσερις φωτογραφίες του με τον καπιταλιστή-πρόεδρο της ΑΕΛ Κ. Πηλαδάκη διένειμε το Γραφείο Τύπου του ΥΠΕΧΩΔΕ. Βέβαια, για να λέμε και του στραβού το δίκιο, ο Σουφλιάς δεν δούλεψε μόνο για πάρτη του αλλά και για τον Καραμανλή. Γι’ αυτό και η σεμνή τελετή έλαβε χώρα την Παρασκευή, ώστε ο Καραμανλής να φτάσει στη θεσσαλική πρωτεύουσα με διθυραμβικά πρωτοσέλιδα να τον υποδέχονται.
♦ Η διεθνής παπάρα του μήνα: «Ναι, βεβαίως! Βεβαίως και είμαι καθαρός και απόλυτα δημοκράτης. Η τραγωδία είναι πως είμαι ο μόνος καθαρός δημοκράτης στον κόσμο. Δείτε τα Ηνωμένα Εθνη: φρικιαστικά βασανιστήρια, άστεγοι, Γκουαντάναμο. Δείτε την Ευρώπη: βίαιες διαδηλώσεις που καταστέλλονται σκληρά. Μέχρι και οι Ουκρανοί αναιρούνται και οδεύουν προς την τυραννία. Μετά τον θάνατο του Γκάντι, δεν έχω με ποιον να μιλήσω!» (Βλαδιμίρ Πούτιν, συνέντευξη Τύπου ενόψει συνόδου G8, Δευτέρα 4/6/07).
♦ Να γίνει έλεγχος στην «Αλληλεγγύη» ζήτησαν κάποιοι δεσποτάδες που μυρίστηκαν ψητό και δε μπορούσαν να τσιμπήσουν ένα κομματάκι. Πριτς! τους απάντησε ο Χριστόδουλος. Και ο άνθρωπός του στην εκκλησιαστική ΜΚΟ διευκρίνισε ότι αυτή είναι μαγαζί της Αρχιεπισκοπής (του Χριστόδουλου δηλαδή) και όχι της Ιεράς Συνόδου και επομένως δεν δικαιούνται να ζητούν έλεγχο. Καυγάδες για το παγκάρι, θα έλεγε κάποιος, αλλά δεν είναι έτσι. Διότι ειδικά σ’ αυτό το παγκάρι ρέει άφθονο κρατικό χρήμα. Οπότε η ευθύνη είναι της κυβέρνησης.
♦ Μπόμπαν Μάρκοβιτς, ο πραγματικός «βασιλιάς των Τσιγγάνων», ο εκπληκτικός τσιγγάνος τρομπετίστας (στη ΝΕΤ): «Ο Μπρέγκοβιτς έκλεψε τη μουσική από τους Τσιγγάνους κι ύστερα τους έβγαλε όλους από τη μπάντα του, αντικαθιστώντας τους με λευκούς». Κι εμείς εδώ χειροκροτούμε (και χρυσοπληρώνουμε) αυτόν τον απατεώνα.
♦ Σαλί Μπερίσα και Αγκίμ Τσέκου (Κοσοβάρος πρωθυπουργός) συναντήθηκαν και συζήτησαν στη μεθοριακή πόλη Κούκες της Αλβανίας. Η συνάντηση δεν έγινε στο Δημαρχείο ή άλλο κρατικό κτίριο ή έστω σε κάποιο ξενοδοχείο, αλλά στο… «BAR AMERICA». Aυτοί έχουν ξεπεράσει τους ήρωες του ελλαδικού μετεμφυλιακού ραγιαδισμού.