♦ «Ο Τσάβες καταστρέφει πολιτικά και οικονομικά τη Βενεζουέλα», δήλωσε η Κοντολίζα Ράις! Ποια; Η εκπρόσωπος του ιμπεριαλιστικού κράτους που καταστρέφει χώρες και πολιτισμούς σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της Γης. Κατά συνέπεια, ως έπαινος για τον Τσάβες ακούγονται οι υλακές της σκύλας του Στέιτ Ντιπάρτμεντ.
♦ Η «Ελληνική Τεχνοδομική – Ακτωρ» του Μπόμπολα απορροφά την «Παντεχνική» του Σαραντόπουλου, δημιουργώντας τον μεγαλύτερο κατασκευαστικό όμιλο στην Ελλάδα, ο οποίος θα έχει ακόμα πιο κυριαρχικό ρόλο σε όλα τα μεγάλα δημόσια έργα. Πάει, τους σύντριψε τους «νταβατζήδες» ο πρωθυπουργός! (Πολύ δυσκολοχώνευτα αυτά τα σουβλάκια του Μπαϊρακτάρη, ακόμα και για έναν άνθρωπο του… μεγέθους του Κ. Καραμανλή…).
♦ Κι εκεί που όλοι σκοτώνονταν για το άσυλο, για το αν έχει δίκιο ο Πάγκαλος κι αν είχε τηλεφωνηθεί με τη Μαριέττα, βγήκε ο Βερέμης και τους τελείωσε με μια ριπή. Ποιο άσυλο, ρε παιδιά; Μ’ ένα… τριτεύον ζήτημα κάθεστε και ασχολείστε; Αμα έρθει μια χούντα θα το καταργήσει. Οπότε τι σκοτώνεστε για κάτι που δεν είναι αιώνιο; Και όμως, αυτός ο απίθανος γραφικός ανθρωπάκος είναι καθηγητής πανεπιστημίου, πρόεδρος του οργάνου με το βαρύγδουπο όνομα «Εθνικό Συμβούλιο Παιδείας» και συγγραφέας των βασικών κατευθύνσεων του νόμου-πλαισίου για τα ΑΕΙ και ΤΕΙ. Να τον χαίρονται!
♦ Μπορεί να έχεις φτιάξει μηρούς και μπράτσα γεμάτα μούσκουλα (το πώς τα έφτιαξες είναι μια άλλη υπόθεση που δεν μας απασχολεί εδώ), αλλά για να συμμετάσχεις στην πολιτική (έστω και στην αστική πολιτική) δεν αρκούν τα μούσκουλα. Πρέπει να έχεις ασκήσει και λίγο το μυαλό σου. Να ‘χεις ανοίξει και κάνα βιβλίο, βρε αδερφέ, ώστε κάθε που ανοίγεις το στόμα σου να μην αμολάς κοτρώνες. Να μην ταυτίζεις τον Κεμάλ Ατατούρκ με τον Χίτλερ, όπως έκανε η κ. Πατουλίδου, προσπαθώντας να εξελιχτεί σε… θηλυκό Ψωμιάδη.
♦ Ξεκινάμε αγώνα αποκατάστασης του γίγαντα Κίμωνα που τον διέγραψε ο ψευτόμαγκας Γιωργάκης. Αντί να διαγράψει τον Πάγκαλο, διέγραψε τη φωνή του κινήματος, τη συνείδηση του αγνού πράσινου λαού, τον τελευταίο ανδρεοπαπανδρεϊκό .