♦ Φτάσαμε στο τέλος της χρονιάς και ούτε φωνή ούτε ακρόαση για την τελική συμφωνία κατασκευής του πετρελαιαγωγού Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολης, που με τόσες παράτες ανακοινώθηκε πρν μερικούς μήνες. Ο Πούτιν, βέβαια, δεν είχε δείξει κανένα ιδιαίτερο ενθουσιασμό, αλλά ο δάμαλος -όπως όλοι θυμόμαστε- δεν κρατιόταν. Και για να μη μακρηγορούμε, αν δεν δουν οι Ρώσοι καναδυό παραγγελίες οπλικών συστημάτων (γι’ αυτό ήρθε πρινμερικές εβδομάδες ο υπουργός Πολέμου Ιβανόφ), η ιστορία του αγωγού δεν πρόκειται να προχωρήσει.
♦ Και γιατί παρακαλώ να μην είναι πρώτο τραπέζι πίστα ο κουμπάρος Πανάγος στην ορκωμοσία του νομαρχιακού συμβούλιου Θεσσαλονίκης; Σπίτι του είναι η νομαρχία, κολλητός του ο νομάρχης, αν δεν αντλήσει από εκεί δύναμη ενόψει της δίκης που κάποια στιγμή θ’ αντιμετωπίσει, από πού θα αντλήσει; Ο κ. Ζαγορίτης, που είχε εκστομίσει εκείνο το αμίμητο «τις χειροπέδες τις είδατε;», τι λέει για όλ’ αυτά;
♦ Το Φλεβάρη ξέσπασε το σκάνδαλο των υποκλοπών. Τον Απρίλη η Vodafone είχε 4,5 εκατομμύρια πελάτες. Στο τέλος Σεπτέμβρη το πελατολόγιό της ήταν 4,8 εκατομμύρια. Καμιά εμπορική ζημιά δεν υπέστη, λοιπόν. Οσο για το πρόστιμο, δεν είναι από αυτά που… πληρώνονται.
♦ Απαντώντας στον Γιωργάκη, που πήρε τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ και αποχώρησαν από τη Βουλή, κατά τη συνεδρίαση για την παραπέρα ιδιωτικοποίηση του ΟΤΕ, ο Αλογοσκούφης θύμισε ότι το 2000 το ΠΑΣΟΚ επιχείρησε να κάνει το ίδιο, αλλά «απέτυχε, παρ’ ότι ακριβοπλήρωσε τους συμβούλους, τους οποίους είχε προσλάβει». Γιατί, όμως, δεν μας λέει πόσα ακριβώς πήραν αυτοί οι σύμβουλοι; Κι αφού δεν μας το λέει ο Αλογοσκούφης, μήπως μπορεί να μας το πει κάποιος από το ΠΑΣΟΚ; Ετσι για να ξέρουμε πόσο μας κόστισαν τα… γαμπριάτικα.
♦ Ηταν πράγματι μια ξεχωριστή περίπτωση στο χώρο του αστικού Τύπου ο Γιάννης Ε. Διακογιάννης, που έφυγε πρόωρα στα 49 του χρόνια, χτυπημένος από τον καρκίνο. Από τους λίγους που μολονότι μπορούν δε γίνονται διαπλεκόμενοι και κολαούζοι της εξουσίας. Δεν τον γνωρίζαμε προσωπικά, όμως δεν θα ξεχάσουμε ποτέ πως όταν ξεκίνησε το Φεστιβάλ Σύμης έστειλε πρόσκληση και στην εφημερίδα μας.