♦ Επειδή, απ’ αφορμή το θάνατο του Κίτσου Τεγόπουλου, διάφοροι σφουγγοκωλάριοι μας έχουν ζαλίσει με την απόλυτη ελευθερία που απολαμβάνουν οι συντάκτες της «Ελευθεροτυπίας», θα τους λέγαμε να πάνε αλλού να διαφημίσουν την πραμάτεια τους. Κάθε συντάκτης στον αστικό Τύπο μαθαίνει πώς να αυτολογοκρίνεται, για να μπορέσει να σώσει τη δουλειά και το μεροκάματό του. Αλλο ελευθεροτυπία, λοιπόν, και άλλο «Ελευθεροτυπία». Η συγκεκριμένη εφημερίδα απλώς άφηνε πιο χαλαρά τα πράγματα, διεύρυνε τα όρια κίνησης των συντακτών της. Αυτό ήταν το στυλ της, αυτό πουλούσε στο αναγνωστικό της κοινό. Πλέον, και αυτά τα σχετικά διευρυμένα όρια έχουν στενέψει. Κι αν θέλετε απόδειξη, δείτε πώς παρουσιάζεται από την εφημερίδα η δίκη της 17Ν. Πώς βιάζονται ουσιαστικά τα κείμενα των αρμόδιων συντακτών (η διεύθυνση μιας εφημερίδας ξέρει να το κάνει αριστοτεχνικά αυτό), πώς τους βάζουν χειροπέδες και με τι κιτρινισμό δουλεύει η εφημερίδα (και όχι οι συντάκτες). Αλλού τα παραμύθια, λοιπόν, κι όχι σε εκείνους που έχουν και γνώση και κρίση.
♦ Εχουν μεγάλη πλάκα οι μάνατζερ της «Περισσός ΑΕ». Στη σελίδα 9 του «Ριζοσπάστη» (5.12.06) δημοσιεύουν ολοσέλιδη διαφήμιση του υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών με τίτλο «Οι φόροι μειώνονται, οι πολίτες κερδίζουν» και στη σελίδα 4 έχουν ένα σχολιάκι που κάνει κριτική σ’ αυτή την ανακοίνωση, σημειώνοντας ότι με το περιεχόμενό της η κυβέρνηση μας «ταΐζει» προκλητικά και χοντρά ψέματα! Πάντως αυτοί το παραδάκι το τσίμπησαν και δεν αισθάνονται τύψεις ότι συνέβαλαν στο «τάισμα» με τα προκλητικά και χοντρά ψέματα.
♦ Αφιερωμένο σε έναν τέως φίλο και τέως σύντροφο, που την εποχή της δικτατορίας ζητούσε «κόκκινο στυλό» για να υπογράψει την απολογία του στην Ασφάλεια που τον είχε συλλάβει για αντιστασιακή δράση κι αφού περιπλανήθηκε πολιτικά σε χώρους της Αριστεράς κατέληξε αυλοκόλακας του Γιωργάκη και βουλευτής του ΠΑΣΟΚ. Βαγγελάκη, την πάτησες σαν το μυρμήγκι που βγάζει φτερά. Το ‘παιξες μυστικοσύμβουλος του αρχηγού κι αυτός, τηρώντας τις ισορροπίες, δουλειά που ξέρει πολύ καλύτερα από εσένα, σου ‘δωσε μια και σ’ έριξε στα αζήτητα.
♦Ο ΕΦΕΤ βάζει πρόστιμα σε συνοικιακά χασάπικα που πουλάνε εισαγόμενα κρέατα σαν ντόπια. Και βγάζει ανακοινώσεις που διαφημίζει το έργο του. Καλά κάνει και βάζει πρόστιμα, αλλά με εκείνα τα ολόκληρα κοπάδια που «ελληνοποιούνται» στα σφαγεία μπορεί να μας πει κανείς τι γίνεται; Δεν είναι αρμοδιότητας ΕΦΕΤ, αλλά το κράτος είναι ενιαίο.