♦ Εχασε τελικά τη μάχη ο 50χρονος Λεωνίδας Καράλης, ο εργάτης από τη Λάρυμνα, που στις 26 Οκτώβρη έπεσε από ύψος 20 μέτρων. Εργαζόταν στην εταιρία ΜΕΣΚΑ η οποία… ειδικεύεται στα εργατικά «ατυχήματα». Ο Λ. Καράλης είχε τραυματιστεί σοβαρά και εξέπνευσε το περασμένο Σάββατο στο νοσοκομείο που νοσηλευόταν. Είναι ο 101ος νεκρός εργάτης από την αρχή αυτής της χρονιάς.
♦ Μπορεί ο Πολύδωρας να το παίζει ο ήρωας των μπάτσων, που απειλεί να παραιτηθεί αν η κυβέρνηση δεν τους δώσει τα φράγκα που γυρεύουν, όμως δεν είναι μόνος. Εκπρόσωποι και του ΚΚΕ και του ΣΥΝ και του ΠΑΣΟΚ παίρνουν μέρος στις συνάξεις των μπατσοσυνδικάτων και απαιτούν την ικανοποίηση «των δίκαιων αιτημάτων των αστυνομικών».
♦ «Η ΑΔΕΔΥ σας καλεί την Τετάρτη 8 Νοεμβρίου 2006 και ώρα 11.30 στο BISTROT CELLIER (Πανεπιστημίου 10 – εντός στοάς) με αντικείμενο τις αγωνιστικές κινητοποιήσεις, τις εξελίξεις, τις διεκδικήσεις και το πρόγραμμα δράσης των δημοσιοϋπαλληλικών οργανώσεων της ΑΔΕΔΥ». Ολες οι αγωνιστικές κινητοποιήσεις πλέον ξεκινούν με μια συνέντευξη Τύπου σ’ ένα in στέκι του αθηναϊκού κέντρου. Εκεί, γραφειοκράτες συνδικαλιστές και δημοσιογράφοι συζητούν χαλαρώνοντας και χαλαρώνουν συζητώντας με έξοδα των εργαζόμενων. Ετσι γίνεται ο μοντέρνος συνδικαλισμός. Οχι σε σκοτεινές αίθουσες σωματείων αλλά σε φωτεινά μπιστρό και ουζερί. Μες στη χλίδα.
♦ Με μια επιστολή-άρθρο στο «Πρώτο Θέμα» και με μια συνέντευξη-ποταμό στον «Κόσμο του Επενδυτή» έκανε ένα δυνατό «μπάσιμο» στα μίντια ο Δ. Κουφοντίνας. Κι αν απορείτε γιατί σ’ αυτές τις εφημερίδες, η απάντηση είναι απλή: αυτές ζήτησαν τοποθετήσεις, αυτές πήραν. Η «Ελευθεροτυπία», που άλλοτε έκανε κυκλοφοριακά άλματα με τις προκηρύξεις της 17Ν, έχει επιβάλει εμπάργκο. Βλέπετε, η ιδιοκτησία της έχει άλλες φιλίες και παθαίνει αλλεργία στο άκουσμα του ονόματος Κουφοντίνας.
♦ «Πρέπει να είναι κανείς πραγματικά πολύ σατανικός για να ταυτίσει αυτά τα δύο πράγματα» (την απονομή υπηκοότητας στους Ελληνες μειονοτικούς της Αλβανίας και τη διεξαγωγή πρόωρων εκλογών), δήλωσε η Μπακογιάννη, μετά το τέλος της κυβερνητικής επιτροπής. Και έκανε τη δήλωση χαμογελώντας με εκείνο το χαρακτηριστικό χαμόγελο των Μητσοτάκηδων και πνίγοντας μετά βίας ένα πιο πλούσιο γέλιο. Ετσι, δεν μας άφησε καμιά αμφιβολία για το σκοπό της ρύθμισης.