♦ Καμιά πενηνταριά νεκροί (οι σακατεμένοι δε μετρήθηκαν) είναι ο τραγικός απολογισμός των πασχαλινών διακοπών. Μια προσεκτικότερη ματιά στη λίστα με τα τροχαία, όμως, διαλύει το μύθο ότι φταίει η μεγάλη ταχύτητα στους εθνικούς δρόμους. Τα περισσότερα θανατηφόρα τροχαία έγιναν στους δρόμους της Αθήνας, πρωινές ώρες, κατά την επιστροφή από τα γνωστά «πολιτιστικά κέντρα». Το life style και η υποκουλτούρα δεν καταστρέφουν μόνο το μυαλό, σκοτώνουν κιόλας.
♦ Ογδόντα παιδιά ηλικίας 12 μέχρι 18 ετών θα δικαστούν στην Τουρκία και αντιμετωπίζουν ποινές κάθειρξης από μισό μέχρι 24 χρόνια, επειδή πήραν μέρος στις διαδηλώσεις των Κούρδων τον περασμένο Μάρτη. Το «βαθύ» κράτος της Τουρκίας δεν κάνει διακρίσεις ανάμεσα σε ανήλικους και ενήλικες. Ο πρώτος πολιτικός κρατούμενος που εκτέλεσε δι’ απαγχονισμού, παρά την πανευρωπαϊκή καμπάνια αλληλεγγύης, η χούντα του Εβρέν ήταν ο 16χρονος κομμουνιστής νεολαίος Ερντάλ Ερέν. Τώρα που δεν υπάρχει χούντα αλλά κοινοβουλευτική κυβέρνηση, δεν γίνονται απαγχονισμοί αλλά ανήλικοι απειλούνται με μακροχρόνιες καθείρξεις. Και η δημοκρατική Ευρώπη αυτό το θεωρεί πρόοδο και εφαρμογή του «κράτους δικαίου».
♦ Στην Τουρκία είναι βάρβαροι, ενώ στη δημοκρατική Γαλλία τα πράγματα είναι πολιτισμένα. Για παράδειγμα, δήμαρχος παρισινού προάστιου, απ’ αυτά που πριν μερικούς μήνες τυλίχτηκαν στις φλόγες της εξέγερσης των κολασμένων νέων, έβγαλε φιρμάνι με το οποίο απαγορεύεται η κυκλοφορία των νέων ηλικίας 15-18 ετών σε παρέες μεγαλύτερες των δύο ατόμων. Οσοι/ες θεαθούν να κυκλοφορούν σε τριάδα, θα συλλαμβάνονται και θα απελευθερώνονται μόνο αφού καταβάλουν πρόστιμο ύψους 38 ευρώ. Τελικά, η δική μας χούντα δημιούργησε σχολή με το «απαγορεύονται οι συναθροίσεις άνω των τριών»…
♦ Οπως πληροφορούμαστε από τον Τύπο, η Αθηνά Ρουσέλ, που ξαναέγινε Αθηνά Ωνάση-Ρουσέλ (το επώνυμο της μάνας της το είχε αποποιηθεί με δικαστική πράξη) και ο βραζιλιάνος σύζυγός της Ντόντα (ή κάπως έτσι) υπέβαλαν αίτηση για να αποκτήσουν ελληνική αθλητική ιθαγένεια και να αγωνιστούν με τα γαλανόλευκα σε διεθνείς ιππικούς αγώνες, γεγονός στο οποίο συμφώνησε ήδη ο επικεφαλής της ελληνικής αλογομοσπονδίας, που «τυχαίνει» να είναι και σύζυγος της ελληνίδας ΥΠΕΞ Ντ. Μπακογιάννη. Θέλοντας να διατηρήσει στοιχειωδώς τη σοβαρότητά του ο αστικός Τύπος σημειώνει ότι η «ελληνομανία» της εγγονής του Ωνάση και του συζύγου της είναι απλώς ένα εισιτήριο για το Ιδρυμα Ωνάση, που διαχειρίζεται τεράστια ποσά και που το ζεύγος δεν έχει καταφέρει να εκπορθήσει, παρά το διεθνή δικαστικό του αγώνα. Κι εμείς αναρωτιόμαστε: αφού το Ιδρυμα Ωνάση είναι κοινωφέλες και μη κερδοσκοπικό (όπως όλα τα «Ιδρύματα»), γιατί θέλει να βάλει μπελά στο κεφάλι του το διάσημο ιππικό ζεύγος;