Ενα εξαιρετικό στο είδος του θρίλερ (1931) από τον μεγάλο γερμανό σκηνοθέτη. Αφορά έναν σίριαλ κίλερ παιδιών στο Βερολίνο του ‘30. Ομως, με αφορμή μια παρεμφερή ιστορία της εποχής, το μαγικό άγγιγμα του Λανγκ επιτρέπει στην ταινία αναφορές στο ολοένα και περισσότερο διογκούμενο αίσθημα φόβου της ναζιστικής κυριαρχίας, καθώς και ευστοχότατους παραλληλισμούς του υπόκοσμου με το επίσημο κράτος. Δεν είναι τυχαίο ότι η ταινία απαγορεύτηκε το 1934 και επανήλθε στο προσκήνιο το 1966. Αψογη και απολαυστική από κάθε άποψη.
Ελένη Σταματίου
Τελευταία Νέα :
- Ιδιωτική Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού στη Χίο!
- Τρέμουν τη δημοσιότητα της δίκης τους οι νεοναζιστές – Ζητούν την απαγόρευσή της!
- Είτε μέρα είτε νύχτα εισβάλετε, ο θάνατος σας περιμένει
- Οι «Μεγάλοι Ευεργέτες», η αστυνομοκρατία και η διαμαρτυρία για την απόλυση του Δημήτρη Αντωνίου
- Σαν σήμερα 18 Ιούλη
- Λυσσάνε που ο ελληνικός λαός είναι σταθερά με τους Παλαιστίνιους