Εστω και μετά πολλών βασάνων, έστω και με καθυστέρηση, ο προϊστάμενος της Διεύθυνσης Συντονισμού και Επιθεώρησης Δασών της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Πελοποννήσου, Δυτικής Ελλάδας και Ιονίων Νήσων, Ν. Μπακουλόπουλος, συνέταξε (στις 6 Ιούλη) το αναγκαίο έγγραφο, με το οποίο τερματίζεται -κατά τη γνώμη μας- η προσπάθεια της Τράπεζας Πειραιώς να μετατρέψει τον υγροβιότοπο της λίμνης της Στυμφαλίας σε αγρότοπο παραγωγής καλαμιών από τα οποία θα εξασφαλίζεται φτηνή βιομάζα για την παραγωγή πέλετ.
Η εφημερίδα μας αισθάνεται δικαιωμένη για τον αγώνα που έδωσε εδώ και τόσο καιρό για να αποτραπεί ένα ακόμα περιβαλλοντικό έγκλημα. Δικαιωμένος πρέπει να αισθάνεται και ο προϊστάμενος της Διεύθυνσης Δασών Κορίνθου, Π. Καλλίρης, που στην προσπάθεια της Τράπεζας Πειραιώς να στήσει μια μπίζνα με τη συνεχή μαζική αποψίλωση του καλαμιώνα της λίμνης απάντησε με μελέτες τεκμηριωμένες επιστημονικά.
Οπως έχουμε αποκαλύψει, οι μελέτες αυτές για μεγάλο χρονικό διάστημα δεν έτυχαν αποδοχής τόσο από τον Γενικό Διευθυντή Δασών του υπουργείου, Κ. Δημόπουλο, όσο και από τον προϊστάμενο της Διεύθυνσης Συντονισμού και Επιθεώρησης Δασών της Αποκεντρωμένης Διοίκησης, Ν. Μπακουλόπουλο. Οι δύο αυτοί υπηρεσιακοί παράγοντες δε δέχονταν να εφαρμόσουν τη νομοθεσία που απαγορεύει το μαζικό ξεπάτωμα του καλαμιώνα, με αποτέλεσμα να ξεθαρρέψουν οι εκπρόσωποι της Τράπεζας και να πιέζουν τους υπηρεσιακούς παράγοντες να παρανομήσουν, επιτρέποντας την περιοδική αποψίλωση του υγροβιότοπου, που θα οδηγούσε στην καταστροφή του.
Η συνεχής πίεση έφερε αποτέλεσμα. Ο Γενικός Διευθυντής Κ. Δημόπουλος αναγκάστηκε να συγκαλέσει σύσκεψη υπηρεσιακών παραγόντων, στην οποία πήραν μέρος και υπηρεσιακοί παράγοντες από την Αποκεντρωμένη Διοίκηση Πελοποννήσου, Δυτικής Ελλάδας και Ιονίων Νήσων, μεταξύ των οποίων και ο Ν. Μπακουλόπουλος.
Σ’ αυτή τη σύσκεψη υποχρεώθηκαν οι υπηρεσιακοί παράγοντες από την Πελοπόννησο να στείλουν έγγραφο στην Τράπεζα Πειραιώς, για να της τονίσουν ότι το μαζικό ξεπάτωμα του καλαμιώνα της λίμνης της Στυμφαλίας δεν επιτρέπεται και ότι η διαχειριστική μελέτη της δεν μπορεί να γίνει δεκτή. Η νέα διαχειριστική μελέτη θα πρέπει να εγκριθεί από τον προϊστάμενο της Διεύθυνσης Δασών Κορίνθου.