Ο Αλεξίου, πρόεδρος της Ερασιτεχνικής ΑΕΚ, δεν είναι μόνο ένας «αξιόλογος άνθρωπος», που «τον τρέχουν στους εισαγγελείς», όπως είπε ο Μελισσανίδης. Είναι ταυτόχρονα και ένας πολυπράγμων άνθρωπος. Το παιδί για όλες τις δουλειές, κυριολεκτικά. Οποια πέτρα κι αν σηκώσεις, τον βρίσκεις από κάτω. Αλεξίου στα Τρίκαλα, Αλεξίου στην Αθήνα, τώρα και στο Παρίσι όπως έλεγε μια παλιά διαφήμιση ελληνικού «οίκου μόδας». Κάποιοι… κακεντρεχείς επιμένουν πως ο άνθρωπος δεν μπορεί να μοιράσει δυο γαϊδουριών άχυρα και κάνει τη μια γκάφα μετά την άλλη, όμως εμείς πιστεύουμε ότι αυτό δεν είναι αποτέλεσμα ανικανότητας, αλλά… υπερβολικού φόρτου εργασίας. Ενα μυαλό και δυο χέρια, χειμώνα-καλοκαίρι, τι να πρωτοπρολάβει ο άνθρωπος και πώς να μην του ξεφύγει τίποτα.
Να, ας πούμε, το ζήτημα των διαγραφών των «αντιφρονούντων» ΑΕΚτζήδων, που υλοποίησε στην πρόσφατη «γενική συνέλευση». Πήρε στα χέρια το «τέζα» και τους «καθάρισε σαν κατσαρίδες».
Του ξέφυγαν, όμως, δυο-τρεις, μεταξύ των οποίων και ο Βασίλης Αργυρόπουλος, το μέλος της ΑΕΚ που άσκησε την αγωγή για το παράνομο παραχωρητήριο (του οικοπέδου της ΑΕΚ στην εταιρία του Μελισσανίδη). Στο δικαστήριο που έγινε, η πλευρά Αλεξίου υποστήριξε ότι το συγκεκριμένο μέλος της ΑΕΚ έχει διαγραφεί από τον Νοέμβρη του 2016. Ομως, η σχετική απόφαση του ΔΣ δεν επικυρώθηκε από γενική συνέλευση, άρα δεν ισχύει. Στη δίκη άσκησαν πρόσθετη παρέμβαση δυο ακόμα μέλη της ΑΕΚ, οι Βασίλειος Καπετανόπουλος και Ιωάννης Πολιτόπουλος. Η πλευρά Αλεξίου υποστήριξε στο δικαστήριο ότι και αυτοί έχουν διαγραφεί. Ομως, στη γενική συνέλευση στις 11 Ιούλη ψήφισαν πρόταση για διαγραφή των «αντιφρονούντων», μεταξύ των οποίων και οι Καπετανόπουλος και Πολιτόπουλος. Επομένως, στις 2 Μάρτη που έγινε η δίκη και τα δυο εν λόγω μέλη της ΑΕΚ έκαναν την πρόσθετη παρέμβαση, δεν είχαν διαγραφεί (ανεξάρτητα αν είναι νόμιμη ή παράνομη η διαγραφή τους).
Επομένως, ο Αλεξίου και ο δικηγόρος του είπαν ψέματα προσπαθώντας να παραπλανήσουν το δικαστήριο. Αυτό είναι τουλάχιστον «απόπειρα απάτης επί δικαστηρίω» (που θα είναι τετελεσμένη, αν το δικαστήριο δεχτεί τους ψευδείς ισχυρισμούς της πλευράς Αλεξίου). Κι επειδή το επίδικο αντικείμενο (το οικόπεδο της ΑΕΚ) είναι ιδιαίτερα μεγάλης αξίας, η ποινή είναι τουλάχιστον δυο χρόνια φυλακή (δε φταίμε εμείς, τόσα προβλέπει ο Ποινικός Κώδικας, άρθρο 386, παρ. 1).
Pas mal (καθόλου άσχημα: γαλατική ειρωνεία). Ηδη κατηγορούμενος για απιστία σε βαθμό κακουργήματος, ο Αλεξίου κινδυνεύει να βρεθεί κατηγορούμενος και για «απάτη επί δικαστηρίω».
Στην ίδια δίκη υπήρξε και ένα ευτράπελο που απέδειξε ότι ο Αλεξίου -εκτός από εραστής και ανιδιοτελής εργάτης του ερασιτεχνικού αθλητισμού- είναι και ένας γίγαντας της νομικής επιστήμης. Ο ίδιος εμφανίστηκε και κατέθεσε ως μάρτυρας με την ιδιότητα του προέδρου της ΑΕΚ. Ως εδώ καλά. Στη δίκη, όμως, έγιναν και δύο ακόμα πρόσθετες παρεμβάσεις (υπέρ της νομιμότητας του παραχωρητήριου αυτές). Μία από την ΠΑΕ ΑΕΚ και μία από τη ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ 1924 ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗ ΑΕ. Και τις δύο αυτές πρόσθετες παρεμβάσεις κατέθεσε ο Αλεξίου, με την ιδιότητα του δικηγόρου! Πράγμα που δεν είναι σύννομο, γιατί ο ίδιος είναι διάδικος (ως πρόεδρος της ΑΕΚ) και δεν μπορεί να εμφανίζεται και ως πληρεξούσιος δικηγόρος των προσθέτως παρεμβαινόντων! Το γεγονός εντοπίστηκε αμέσως από την πλευρά των μελών της ΑΕΚ που άσκησαν την αγωγή και την πρόσθετη παρέμβαση και κατατέθηκε ένσταση στο ακροατήριο (η οποία υποθέτουμε θα επαναλαμβάνεται και στις έγγραφες προτάσεις που κατέθεσαν).
Είπαμε, όμως, τι να σου κάνει ένας άνθρωπος που πρέπει να τα κάνει όλα μόνος του; Εύλογο είναι να κάνει και… λαθάκια.