Γνωρίζαμε, ότι ο Γ. Γκαβαλέκας, που ήταν προϊστάμενος της Διεύθυνσης Χωροταξίας και Προστασίας Περιβάλλοντος και τώρα είναι προϊστάμενος της Γενικής Διεύθυνσης Ερευνας και Εφαρμογών του υπουργείου Γεωργίας, από το φθινόπωρο του 2006 έπαυσε, με εντολή της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου, να δίνει στον Α. Κατζηλάκη τα εισερχόμενα από τους προϊσταμένους των Διευθύνσεων Γεωργίας έγγραφα, με τα οποία ρωτούσαν τι θα γίνει με τις Νομαρχιακές Επιτροπές Χωροταξίας και Περιβάλλοντος (ΝΕΧΩΠ) ή τι θα γίνει με τα αιτήματα για επενδύσεις σε περιοχές όπου η γη είναι υψηλής παραγωγικότητας. Γνωρίζαμε ακόμη, ότι στις εκλογικές περιφέρειες των Ε. Μπασιάκου και Α. Κοντού οι Διευθύνσεις Γεωργίας δρούσαν κατόπιν συνεννόησης με τους υπηρεσιακούς παράγοντες του υπουργείου Γεωργίας και έβγαζαν αποφάσεις με τις οποίες αποχαρακτήριζαν εκτάσεις γης υψηλής παραγωγικότητας, προκειμένου να επιτρέψουν επενδύσεις «ημετέρων» καπιταλιστών.
Η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Γεωργίας παρέκαμπτε τον Α. Κατζηλάκη γιατί απαιτούσε, πρώτον να υπογραφεί η υπουργική απόφαση συγκρότησης της επιτροπής (την είχε συντάξει και συνοδεύσει με ενημερωτικό σημείωμα, στο οποίο πρότεινε τα άτομα που θα απάρτιζαν την επιτροπή και στην οποία θα ήταν δικαιωματικά πρόεδρος) που θα καθόριζε τα κριτήρια κατάταξης της γης ως υψηλής ή μη παραγωγικότητας και δεύτερον αρνούνταν να συντάξει τις ΚΥΑ με τις οποίες θα επικυρωνόταν η αντισυνταγματική διάταξη του νόμου 3399/2005, σύμφωνα με την οποία η γη που κείται δεξιά και αριστερά του εθνικού και επαρχιακού δικτύου και σε βάθος 600 μέτρων δεν είναι γη υψηλής παραγωγικότητας. Η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Γεωργίας δεν ήθελε να συγκροτηθεί η επιτροπή για τον καθορισμό των κριτηρίων κατάταξης, γιατί φοβόταν ότι θα έβγαζε την διάταξη για τα 600 μέτρα αντισυνταγματική.
Γνωρίζοντας όλα αυτά, όπως και την πρακτική του Α. Κοντού να παίρνει τις αποφάσεις του, αγνοώντας ακόμη κι αυτή την νομιμότητα της κυβέρνησής του, μας έκανε εντύπωση η κίνησή του να υπογράψει, το Δεκέμβρη του 2007, υπουργική απόφαση συγκρότησης 17μελούς επιτροπής καθορισμού των κριτηρίων κατάταξης της αγροτικής γης σε υψηλής ή μη παραγωγικότητας. Μας έκανε εντύπωση η απόφαση για συγκρότηση της επιτροπής, γιατί δεν γνωρίζαμε τις κινήσεις κατοίκων των Χανίων, που εναντιώθηκαν στην έκδοση άδειας λειτουργίας διαλυτηρίου αυτοκινήτων από την Πολεοδομία σε περιοχή των Χανίων που η Νομαρχιακή Επιτροπή Χωροταξίας και Περιβάλλοντος (ΝΕΧΩΠ) τη χαρακτήρισε ως γη υψηλής παραγωγικότητας και από την οποία περνάει ο υδροφόρος ορίζοντας που τροφοδοτεί με νερό την πόλη των Χανίων.
Πρόσφατα έπεσαν στα χέρια μας αρκετά από τα έγγραφα των κατοίκων (ανάμεσα σ’ αυτά και το πόρισμα του Σώματος Επιθεωρητών Ελεγκτών Δημόσιας Διοίκησης – ΣΕΕΔΔ) και κάναμε τις πρώτες σχετικές επαφές πριν γράψουμε αυτές τις γραμμές. Τώρα γίνεται καθαρό για ποιο λόγο ο Α. Κοντός έβγαλε την απόφαση για τη συγκρότηση της 17μελούς επιτροπής. Την έφτιαξε για να παρουσιάσει έργο στο ΣΕΕΔΔ, που μπήκε κι αυτό στο παιχνίδι μετά την καταγγελία των κατοίκων των Χανίων για την παράνομη έκδοση της άδειας από την Πολεοδομία, που εκτός των άλλων βάζει σε κίνδυνο και τον υδροφόρο ορίζοντα. Αυτά όσον αφορά τη συγκρότηση της επιτροπής, από την οποία ο Α. Κοντός προσδοκά να βγάλει συνταγματική και νόμιμη τη διάταξη του νόμου ότι η γη που βρίσκεται δεξιά και αριστερά του εθνικού και επαρχιακού δικτύου και σε βάθος 600 μέτρων δεν είναι γη υψηλής παραγωγικότητας.
Στις 4 Σεπτέμβρη του 2007, δύο κάτοικοι των Χανίων έστειλαν στη Διεύθυνση Χωροταξίας και Προστασίας Περιβάλλοντος (ΔΧΠΠ) ένα ενημερωτικό σημείωμα. Ζητούσαν να τεθεί υπόψη του «κ. Προϊσταμένου Κατζηλάκη Ανδρέα» και έθεταν πέντε ερωτήματα για να τους απαντήσουν. Παραθέτουμε ένα χαρακτηριστικό απόσπασμα: «Σήμερα, σε αγροτεμάχιο έκτασης δεκατεσσάρων (14) στρεμμάτων, επιχειρήθηκε αρχικά η εγκατάσταση “Μονάδας συλλογής και επεξεργασίας παλαιών μετάλλων και οχημάτων” (scrap). Ενώ η γνωμοδότηση της ΝΕΧΩΠ με αρ. πρωτ. 3813/30-3-2007 για την εγκατάσταση της παραπάνω μονάδας στην περιοχή ήταν αρνητική, η πολεοδομία Ν. Α. Χανίων έδωσε άδεια για την κατασκευή οικίσκου είκοσι (20) τ.μ. και παράλληλα αναθεώρηση αδείας με σκοπό την εξυγίανση εδάφους, γνωρίζοντας την ύπαρξη αποδεδειγμένου υδροφόρου ορίζοντα λόγω της γνωστής παρουσίας της Λίμνης της Αγιάς η οποία προστατεύεται από το Natura 2000 και από την οποία υδρεύεται και αρδεύεται περίπου σε ποσοστό το 75% του Νομού Χανίων…
Με την παρούσα επιστολή μας παρακαλούμε απαντήστε μας στα παρακάτω:
1. Είναι η υπηρεσία της Πολεοδομίας αρμόδια να εκδίδει άδεια εξυγίανσης εδάφους την στιγμή που η διεύθυνση Γεωργίας έχει γνωμοδοτήσει αρνητικά για την εγκατάσταση της συγκεκριμένης μονάδας στην περιοχή;»
Την επιστολή αυτή δεν την πήρε ποτέ ο Α. Κατζηλάκης, γιατί την κράτησε ο Γ. Γκαβαλέκας και απάντησε ο ίδιος στους κατοίκους των Χανίων, αναφέροντας ανάμεσα στ’ άλλα: «Η Υπηρεσία μας, βασιζόμενη στο παραπάνω Νομοθετικό πλαίσιο θεωρεί ότι δεν εμπίπτει στις αρμοδιότητές της η ευθύνη για την απάντηση των ερωτημάτων που θέτετε με την παραπάνω επιστολή σας.
Εχουμε την άποψη ότι για τη διευθέτηση της υπόθεσής σας, θα χρειαστεί να απευθυνθείτε στη Διεύθυνση Αγροτικής Ανάπτυξης της Ν.Α. Χανίων η οποία χειρίζεται σε επίπεδο Νομού τα ζητήματα που αφορούν τον χαρακτηρισμό, την οριοθέτηση και τη χρήση της γεωργικής γης υψηλής παραγωγικότητας».
Οι κάτοικοι των Χανίων, όταν έλαβαν την απάντηση δεν γνώριζαν ότι ο Α. Κατζηλάκης όχι μόνο δεν απάντησε ο ίδιος αλλά και αγνοούσε την επιστολή τους. Οι κάτοικοι έμαθαν από εμάς, ότι ο Γ. Γκαβαλέκας, με εντολή της πολιτικής ηγεσίας, έχει παροπλίσει τελείως τον Α. Κατζηλάκη από το φθινόπωρο του 2006 και ότι με τις απαντήσεις του για αναρμοδιότητα της Διεύθυνσης Χωροταξίας και Προστασίας Περιβάλλοντος απαλλάσσει τελείως την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Γεωργίας από τις ευθύνες της για τον μη καθορισμό των κριτηρίων για την κατάταξη της γης σε υψηλής παραγωγικότητας. Τους εξηγήσαμε, ότι εάν η Διεύθυνση Χωροταξίας και Προστασίας Περιβάλλοντος και η πολιτική ηγεσία ήταν πράγματι αναρμόδιες, τότε γιατί ο Α. Κοντός συγκρότησε την 17μελή επιτροπή για τον καθορισμό των κριτηρίων κατάταξης της γης σε υψηλής παραγωγικότητας; Οι κάτοικοι των Χανίων κατάλαβαν καλά, ότι η Διεύθυνση Χωροταξίας και Προστασίας Περιβάλλοντος και η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Γεωργίας έχουν την κύρια ευθύνη για τον καθορισμό των κριτηρίων της γης υψηλής παραγωγικότητας.
Οι κάτοικοι κατήγγειλαν στο Σώμα Επιθεωρητών Ελεγκτών Δημόσιας Διοίκησης την παράνομη έκδοση της άδειας από την Πολεοδομία Χανίων. Η επιθεωρήτρια του ΣΕΕΔΔ έκανε μια επιφανειακή έρευνα αυτής της υπόθεσης. Οι καταγγέλοντες κάτοικοι των Χανίων αναζητούσαν τον Α. Κατζηλάκη και απαιτούσαν απ’ αυτόν απαντήσεις που δεν έλαβαν ποτέ. Το πιο λογικό δεν θα ήταν να επικοινωνήσει με τον Α. Κατζηλάκη, που ήταν και είναι το κεντρικό πρόσωπο, για να λάβει πλήρη ενημέρωση για την κατάσταση που διαμορφώθηκε με τη γη υψηλής παραγωγικότητας, αλλά τόσο η κυρία αυτή όσο και ο Ειδικός Γραμματέας δεν αισθάνθηκαν αυτή την ανάγκη. Δεν αισθάνθηκαν την ανάγκη γιατί το Σώμα αυτό περιορίζεται σε έρευνες εξ απαλών ονύχων. Το ΣΕΕΔΔ στο πόρισμά του θέτει ζήτημα μόνο πειθαρχικού ελέγχου σε βάρος υπαλλήλων της Διεύθυνσης Χωροταξίας και Προστασίας Περιβάλλοντος. Την ΕΔΕ τη χρέωσαν σε ένα γενικό διευθυντή που είναι κολλητός του υπουργού Γεωργίας Α. Κοντού και έχει την ειδικότητα να κουκουλώνει τις υποθέσεις. Συζητήσαμε και με τους κατοίκους και τους θέσαμε το ζήτημα να τους χαλάσουν τα σχέδια κουκουλώματος.