Δεν ήταν πολύς ο κόσμος που ανέβηκε στις Σκουριές την προηγούμενη Κυριακή. Ο λόγος; Οι συριζαίοι έκαναν παρασκηνιακές προσπάθειες να μην πάει κόσμος από διάφορα σημεία της Χαλκιδικής, λέγοντας πως η διαδήλωση δε θα γίνει, διότι αποφάσισε και η «Ελληνικός Χρυσός» να μαζέψει τους εργαζόμενους με τις οικογένειές τους (με απειλή απόλυσης για όποιον δεν πάει) και υπάρχει κίνδυνος σύγκρουσης, η οποία δε διευκολύνει το κίνημα σ’ αυτή τη φάση, που έχουμε «δικιά μας» κυβέρνηση.
Εχει γίνει εδώ και καιρό φανερό πως, ενόψει της ανάληψης της εξουσίας, ο ΣΥΡΙΖΑ έβαλε τα τοπικά του στελέχη να κάνουν στροφή και με γκεσέμι τον (συνεργαζόμενο με τον ΣΥΡΙΖΑ) δήμαρχο Αριστοτέλη να επιδιώκουν «συμβιβαστική λύση», η οποία θα αποδέχεται το έγκλημα στις Σκουριές, αλλά με «περιορισμούς» και «ανταλλάγματα για την τοπική κοινωνία». Τώρα που ο ΣΥΡΙΖΑ έγινε κυβέρνηση και πιέζεται για προώθηση των ιδιωτικοποιήσεων και για στήριξη των επενδυτών, χωρίς τους οποίους δεν μπορεί να έρθει η ανάπτυξη, το πρώτο που πρέπει να κάνει είναι να συμμαζέψει τον κόσμο, γιατί αυτός είναι που θα του χαλάσει τα σχέδια.
«Ο πρόεδρος της εταιρίας αισιόδοξος ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα ενισχύσει την επένδυση» ήταν ο τίτλος σε πρόσφατο ρεπορτάζ της εφημερίδας Globe and Mail, που αναφερόταν σε επίσκεψη του προέδρου της Eldorado Gold Πολ Ράιτ στην Αθήνα. «Η Eldorado Gold Corp. είναι ο μεγαλύτερος ξένος επενδυτής στην Ελλάδα», έγραφε ο δημοσιογράφος και εξέφραζε την πεποίηθησή του ότι «η νέα κυβέρνηση της ριζοσπαστικής αριστεράς του ΣΥΡΙΖΑ θα υποστηρίξει το σχέδιο εξόρυξης της εταιρείας από το Βανκούβερ, αν και ένα μέλος του υπουργικού συμβουλίου του ΣΥΡΙΖΑ δεσμεύθηκε να το ακυρώσει». Σκέτη προπαγάνδα το ρεπορτάζ, ανέφερε ότι η Eldorado έχει κάνει επενδύσεις 1 δισ. δολαρίων στην Ελλάδα και δημιούργησε 2.000 θέσεις εργασίας. Το σημαντικότερο όμως είναι πως αναφερόταν σε δηλώσεις του Ράιτ, ο οποίος δήλωνε ότι πρόκειται να συναντηθεί με υψηλόβαθμα στελέχη της κυβέρνησης, προκειμένου να τους μιλήσει για τα πλεονεκτήματα της επένδυσης και να διαλύσει τις παρανοήσεις, οι οποίες δημιουργήθηκαν από τη δράση «μιας μικρής αλλά ηχηρής μειοψηφίας διαδηλωτών».
Εγιναν, άραγε, οι συναντήσεις του Ράιτ με κυβερνητικά στελέχη; Τίποτα σχετικό δεν ανακοινώθηκε, για ευνόητους λόγους (θυμηθείτε και τη μυστική συνάντηση Λαφαζάνη-Πανόφ, με ή χωρίς Κοπελούζο). Ας τα έχει αυτά υπόψη του το κίνημα στη Χαλκιδική και ας δυναμώσει τον αγώνα του, ιδιαίτερα τώρα που θα επιχειρηθεί χτύπημα από «φίλιες δυνάμεις». Κάθε επανάπαυση ισοδυναμεί με ασυγχώρητη αφέλεια.