Eίναι δυνατόν σε μια χώρα που θέλει να λέγεται πολιτισμένη (με τα αστικά μέτρα και σταθμά), μια πυρκαγιά σε χώρο συγκέντρωσης «σκραπ» να μην μπορεί να κατασβεστεί σε μια-δυο μέρες, αλλά να αφήνεται να κάψει ό,τι καίγεται, μολύνοντας με τοξικό νέφος μια τεράστια κατοικημένη περιοχή; Στη μνημονιακή Ελλάδα, όπου λεφτά υπάρχουν μόνο για την αποπληρωμή των τοκογλύφων του διεθνούς χρηματιστικού κεφάλαιου, η Πυροσβεστική δε διαθέτει τα απαραίτητα μέσα για μια τέτοια πυρόσβεση και περιορίζεται να παρακολουθεί παθητικά την εξέλιξη της πυρκαγιάς.
Είναι δυνατόν σε μια χώρα που θέλει να λέγεται πολιτισμένη, να δίνονται άδειες για τη λειτουργία εγκαταστάσεων που συγκεντρώνουν «σκραπ», αφού μεταβαφτιστούν σε εταιρίες ανακύκλωσης (για να ‘ναι «μέσα» στην περιβαλλοντική μόδα), χωρίς να διαθέτουν σχέδιο ασφάλειας, σύστημα πυρόσβεσης και σχέδιο άμεσης επέμβασης σε περίπτωση πυρκαγιάς; Στην Ελλάδα του παρασιτικού καπιταλισμού, της λαμογιάς, της μίζας αυτό είναι ο κανόνας. Ο δήμος Ασπροπύργου δηλώνει πως οι δικές του υπηρεσίες γνωμοδοτούν αρνητικά όταν ζητούνται τέτοιες άδειες, τεκμηριώνοντας ότι αυτές οι επιχειρήσεις είναι «ωρολογιακές-περιβαλλοντικές βόμβες», όμως τα περιφερειακά συμβούλια και τα υπουργεία χορηγούν «αφειδώς και ελαφρά τη καρδία» άδειες.
Ενα δεκαήμερο καίει η φωτιά στον Ασπρόπυργο κι εκείνο που εύκολα διαπιστώνει κάποιος είναι πως… η κυβέρνηση δεν εμπλέκεται. Δεν είδαμε υπουργούς να επισκέπτονται το χώρο, να κάνουν δηλώσεις, να οργανώνουν συσκέψεις για την αντιμετώπιση του τεράστιου προβλήματος μόλυνσης. Ολα αφέθηκαν στις υποκείμενες υπηρεσίες. Η Περιφέρεια έκανε μια μήνυση πάνω στο πενθήμερο και όταν πια το πρόβλημα έγινε «είδηση», η Εισαγγελία Πρωτοδικών Αθήνας διέταξε επείγουσα προκαταρκτική εξέταση και τότε κλιμάκιο του Τμήματος Περιβαλλοντικής Προστασίας της Αστυνομίας (ναι, υπάρχει και τέτοιο!), παρέα με κλιμάκιο Επιθεωρητών Περιβάλλοντος του Υπουργείου Παραγωγικής Ανασυγκρότησης, Περιβάλλοντος και Ενέργειας, πήγε στον Ασπρόπυργο προκειμένου να διαπιστώσει ενδεχόμενες περιβαλλοντικές συνέπειες από την πυρκαγιά στην αποθήκη «σκραπ»! Με την ευκαιρία, συνέλαβαν και τον προσωρινά υπεύθυνο της εταιρίας (κάτι μας λέει πως πρόκειται για «αυτοφωράκια») και τον παρέπεμψαν στον εισαγγελέα.
Δε φταίει η κυβέρνηση, θα σπεύσει να πει ο φανατικός οπαδός της. Πράγματι, σε μια κυβέρνηση σκάρτα πέντε μηνών δεν μπορείς να ρίξεις την ευθύνη για μια πραγματικότητα που διαμορφώθηκε τα προηγούμενα χρόνια. Για την αντιμετώπιση του προβλήματος, όμως, η ευθύνη είναι εξ ολοκλήρου δική της. Η εξαφάνισή της επί πέντε μέρες και η εμφάνισή της (μόνο σε επίπεδο Επιθεωρητών Περιβάλλοντος του ΥΠΑΠΕΝ) μόνο μετά την εμπλοκή της Εισαγγελίας, δείχνει καθαρά ότι δεν είναι αποφασισμένη «να σπάσει αυγά» ούτε σ’ αυτό το επίπεδο. Και η συριζαίικη περιφερειακή διοίκηση; Αυτή έχει εννιά μήνες θητείας. Τι έκανε στη διάρκεια αυτού του εννιά-μηνου για να ελέγξει την κατάσταση που παρέλαβε από τις προκατόχους της; Ποιο είναι το σχέδιό της; Ξεχάσαμε, η μαντάμ Δούρου ήταν απασχολημένη με τις παρελάσεις στο Σύνταγμα και τα ταξίδια από Αντικύθηρα (μετά Καμμένου) μέχρι την Ουάσιγκτον, ενώ μεγάλη ζέση έδειξε και στο να βοηθήσει τον Αλαφούζο να νομιμοποιήσει τα 7 εκατ. ευρώ που του είχε χορηγήσει η προηγούμενη περιφερειακή διοίκηση για τις ποδοσφαιρικές μπίζνες του. Μόλις η πυρκαγιά έγινε «είδηση» και το τοξικό νέφος έφτασε μέχρι το Χαλάνδρι (όσο σκέπαζε τον Ασπρόπυργο δεν έτρεχε και τίποτα), η Περιφέρεια έκανε μια μήνυση στην Εισαγγελία και καθάρισε. Το πολιτικό πρόβλημα δεν την απασχολεί. Αλλωστε, σε λίγο θα το ξεχάσουμε κι αυτό.