Tριήμερο ταξίδι στη Βόρεια Ελλάδα πραγματοποίησε το περασμένο τριήμερο ο αναπληρωτής υπουργός ΠΑΠΕΝ και στέλεχος των Οικολόγων Πρασίνων Γιάννης Τσιρώνης. Πέρασε από Θήβα και Λιβαδειά, συνέχισε για Θεσσαλονίκη και συνέχισε για Σέρρες, Δράμα και Καβάλα. Μόνο τη Βορειοανατολική Χαλκιδική δεν περιέλαβε στο ταξίδι του και όλοι μπορούμε να καταλάβουμε το λόγο. Με τι μούτρα ν’ αντικρίσει τους κατοίκους που ματώνουν (κυριολεκτικά) εδώ και χρόνια για ν’ αποτρέψουν την καταστροφή του τόπου τους από την αδηφάγο «Ελληνικός Χρυσός ΑΕ» της Eldorado Gold και του Μπόμπολα.
Στις 8 Μάρτη, ο πρέσβης του Καναδά στην Αθήνα Ρόμπερτ Πεκ, ο διευθύνων σύμβουλος της Eldorado Gold Πολ Ράιτ, ο πρόεδρος της «Ελληνικός Χρυσός ΑΕ» Εδουάρδο Μούρα και ο διευθύνων σύμβουλος Μ. Θεοδωρακόπουλος επισκέφτηκαν το ΥΠΑΠΕΝ και συναντήθηκαν με τους Π. Λαφαζάνη και Γ. Τσιρώνη. Το δελτίο Τύπου του υπουργείου είναι χαρακτηριστικό για το παρασκηνιακό παζάρι που βρίσκεται σε εξέλιξη: « Οι δύο πλευρές, η κάθε μια από τη δική της οπτική, είχαν μια πρώτη ουσιαστική ανταλλαγή απόψεων, η οποία θα συνεχιστεί, σχετικά με τα μεταλλεία της Χαλκιδικής. Οι Π. Λαφαζάνης και Γ. Τσιρώνης δήλωσαν κατά τη συνάντηση την πρόθεσή τους να επισκεφτούν σύντομα την περιοχή, προκειμένου να σχηματίσουν πληρέστερη εικόνα, βλέποντας επί τόπου την κατάσταση και διεξάγοντας ουσιαστική συζήτηση με όλες τις πλευρές και όλες τις απόψεις». Η κυβέρνηση δεν παίρνει θέση για την ουσία της σύγκρουσης που μαίνεται εδώ και χρόνια, αλλά εμφανίζεται σαν Πόντιος Πιλάτος, «πάνω από τα δύο μέρη», το καθένα από τα οποία «έχει τα δίκια του».
Τρεις μέρες μετά, ο Γ. Τσιρώνης ανακοίνωσε ότι τα πρωτόκολλα υλοτόμησης της περιοχής Καρατζά ελέγχθηκαν και βρέθηκαν νόμιμα. «Κατόπιν αυτού θα εφαρμοστεί ο νόμος», δηλαδή θα συνεχιστεί το ξεπάτωμα ενός δάσους 300 στρεμμάτων, με τη βούλα ενός… οικολόγου υπουργού! Ο πονηρός Λαφαζάνης, που έχει συγκεντρώσει όλες τις εξουσίες στο υπερυπουργείο, έκανε πάσα στον Τσιρώνη αυτή την ανακοίνωση (την ανάκληση της έγκρισης δόμησης, όμως, την είχε ανακοινώσει ο ίδιος). Ακόμη και οι Οικολόγοι Πράσινοι δεν άντεξαν την πρόκληση. Δήλωσαν «εξαιρετικά ανήσυχοι», μίλησαν για «κίνδυνο μιας άσκοπης αλλά ανεπανόρθωτης καταστροφής στον δασικό πλούτο και το περιβάλλον της περιοχής» και ζήτησαν από το ΥΠΑΠΕΝ «να εξετάσει διεξοδικά όλες τις πτυχές της επένδυσης, χωρίς να αρκείται σε μια επιφανειακή τήρηση της νομοθεσίας αλλά να προχωρήσει στην επανεξέταση της ΜΠΕ, να αποκλείσει οποιαδήποτε πιθανότητα χρήσης κυανίου, να προστατέψει την περιοχή Natura 2000 και να μην επιτρέψει αυτή τη μη αναστρέψιμη καταστροφή στο αρχέγονο δάσος και τα υδατικά αποθέματα της Χαλκιδικής». Το όνομα του στελέχους τους που ως υπουργός εξέδωσε τη σχετική απόφαση δεν το ανέφεραν, φυσικά.
Την επομένη (13 Μάρτη), μετά από έντονο παρασκήνιο και προκειμένου να μην εκθέσουν τον υπουργό τους, οι Οικολόγοι Πράσινοι ανακοίνωσαν ότι με δική τους πρωτοβουλία και «σε συνεργασία με τον αν. υπουργό Γιάννη Τσιρώνη και τους φορείς της περιοχής και έπειτα από νομική έρευνα σχετική με την προσφυγή στο Συμβούλιο της Επικρατείας κατά της επένδυσης, κατατέθηκε πρόταση για να γίνουν οι απαραίτητες νομικές και διοικητικές ενέργειες, ώστε να σταματήσουν οι εργασίες υλοτόμησης και αποψίλωσης στις Σκουριές Χαλκιδικής, έως ότου να εκδικαστεί η υπόθεση από το ΣτΕ και γίνει ο επανέλεγχος της θεώρησης του συνόλου των τεχνικών μελετών που αφορούν το εργοστάσιο στην περιοχή».
Εκτοτε δε μάθαμε τίποτα. Προφανώς, η υλοτόμηση συνεχίζεται κανονικά, για να δημιουργηθούν νέα τετελεσμένα. Από μια αναφορά του «Παρατηρητήριου Μεταλλευτικών Δραστηριοτήτων» πληροφορηθήκαμε ότι αποκλείεται οι δημόσιες υπηρεσίες να έλεγξαν τα όρια των προς υλοτόμηση εκτάσεων μέσα σε τόσες λίγες μέρες, ενώ από τις ίδιες τις αεροφωτογραφίες που η ίδια η εταιρία δημοσιεύει στο διαδίκτυο «καταδεικνύεται προφανώς η παραβίαση των πολυγωνικών ορίων των προς υλοτόμηση καθορισμένων από τα πρωτόκολλα εκτάσεων». Στην ίδια αναφορά δίνεται και συγκεκριμένο παράδειγμα παράνομης υλοτόμησης, με συμπαιγνία του Δασαρχείου που αποδέχτηκε ψευδές τοπογραφικό διάγραμμα που υπέβαλε η εταιρία.
Η κωλοτούμπα και στις Σκουριές άρχισε πριν τις βουλευτικές εκλογές. Ο νεοεκλεγείς, με την υποστήριξη και του ΣΥΡΙΖΑ, δήμαρχος Αριστοτέλη είναι αυτός που ανέλαβε να «λειάνει τις γωνίες», αναζητώντας συμβιβαστική λύση, με «οριοθέτηση», «έλεγχο» και «αντισταθμιστικά οφέλη». Μετά τις εκλογές οι συριζαίοι της περιοχής άρχισαν τις προσπάθειες της διάλυσης του μαχητικού κινήματος των κατοίκων, με αποκορύφωμα το ανοιχτό σαμποτάρισμα της πρώτης μετεκλογικής διαδήλωσης που οργάνωσαν στο βουνό οι αγωνιζόμενοι κάτοικοι. Το «ενδιαφέρον για την εργασία των μεταλλωρύχων» μπαίνει στην ίδια μοίρα με το «ενδιαφέρον για την προστασία του περιβάλλοντος και την τήρηση της νομιμότητας». Είναι φανερό ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δυσκολεύεται, γιατί και τοπικά και κεντρικά καλλιέργησε ελπίδες στους κατοίκους, ενώ δε θέλει να τα βάλει με μια ισχυρή καπιταλιστική επιχείρηση, σε μια περίοδο που η «προσέλκυση επενδυτών» αποτελεί διακηρυγμένο στόχο της κυβέρνησης.
Θα είναι πολύ δύσκολο, όμως, να κοροϊδέψει η κυβέρνηση τον κόσμο της περιοχής που βρίσκεται τόσα χρόνια στον αγώνα. Ομως αυτός ο κόσμος πρέπει να συνειδητοποιήσει ότι δεν μπορεί να περιμένει τίποτα απ’ αυτή την κυβέρνηση. Ο αγώνας του πρέπει όχι μόνο να συνεχιστεί, αλλά και να ενταθεί, δημιουργώντας νέα κοινωνικά και πολιτικά δεδομένα.