Ο υφυπουργός Αθλητισμού Στ. Κοντονής, αν και δεν είναι αρμόδιος, δύο φορές μέχρι τώρα έχει επαναλάβει τη γνωστή θέση στην οποία αναγκάστηκε να καταλήξει ο ΣΥΡΙΖΑ σχετικά με το ζήτημα του γηπέδου Μελισσανίδη στη Νέα Φιλαδέλφεια, μετά τον αγώνα των κατοίκων και τις επιθέσεις των τραμπούκων του οπαδικού στρατού.
Στην εθιμοτυπική συνάντησή του με τον «μπροστινό» του Μελισσανίδη στην ΠΑΕ ΑΕΚ Ε. Ασλανίδη, όταν ρωτήθηκε για το θέμα του γηπέδου, ο Κοντονής είπε: «Δεν θα πω κάτι περισσότερο απ’ ό,τι έχει ειπωθεί από το κόμμα και τον ίδιο τον πρωθυπουργό. Αποψη του ΣΥΡΙΖΑ είναι ότι πρέπει η ΑΕΚ να κατασκευάσει γήπεδο, δυνάμει του αρχικού παραχωρητηρίου, πάντα με σεβασμό στο περιβάλλον και την τοπική κοινωνία. Ελπίζω στο αμέσως επόμενο διάστημα να μου δοθεί η ευκαιρία να συμμετάσχω σε μία δημιουργική ανοιχτή συζήτηση με όλους τους εμπλεκόμενους φορείς για το πώς θα αρθεί αυτή η αδικία που, εδώ και χρόνια, έχει γίνει στην ΑΕΚ, να έχει δηλαδή γκρεμιστεί το γήπεδό της».
Μιλώντας μερικές μέρες αργότερα στο κομματικό ραδιόφωνο, επανέλαβε τα ίδια, αφήνοντας και ένα παράθυρο για νέα κωλοτούμπα του ΣΥΡΙΖΑ: «Αν η ΑΕΚ έχει κάποιες αιτιάσεις σχετικά με το εμβαδόν του γηπέδου, μεγαλύτερο χώρο από τον χώρο του αρχικού παραχωρητηρίου, θα πρέπει εδώ, άλλοι αρμοδιότεροι εμού να δούνε εάν μπορεί να φτιαχτεί το γήπεδο στον αρχικό χώρο με τις θέσεις και τις προδιαγραφές που η ΟΥΕΦΑ καθορίζει. Πρέπει λοιπόν να εξεταστεί αυτό και εάν αυτό μπορεί να γίνει στον αρχικό χώρο, θα πρέπει να γίνει χωρίς να οξύνουμε καταστάσεις και χωρίς να πέφτουμε σε αυτή τη δίνη της αντιπαράθεσης, η οποία θεωρώ ότι είναι στείρα».
Σε τι συνίσταται το παράθυρο; Στο ότι θεωρείται δεδομένο πως πρέπει οπωσδήποτε να γίνει γήπεδο προδιαγραφών ΟΥΕΦΑ στη Νέα Φιλαδέλφεια. Και τι θα γίνει αν οι «αρμοδιότεροι» κρίνουν ότι στην παλιά έκταση της ΑΕΚ δε χωράει τέτοιο γήπεδο; Ο Κοντονής δεν απαντάει, αφήνοντάς το ανοιχτό. Απάντησε, όμως, η βουλευτίνα Ε. Αυλωνίτου, που επανήλθε στις… προ κωλοτούμπας θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ, αυτές που είχαν συμφωνήσει παρασκηνιακά με τον Μελισσανίδη δύο σημερινοί υπουργοί, ο Φλαμπουράρης (εξ απορρήτων του Τσίπρα) και ο Στρατούλης.
Ρωτήθηκε η Αυλωνίτου, σε πρόσφατη τηλεοπτική της εμφάνιση, από «υπάλληλο» του Μελισσανίδη, μ’ εκείνα τα… θαυμάσια ελληνικά που χρησιμοποιούν τα παπαγαλάκια των αθλητικών φυλλάδων: «Για τα 2,5 στρέμματα δεν το έχετε δηλαδή το θέσφατο;». Και απάντησε απνευστί: «Το βλέπω τεχνικό το θέμα. Οχι δεν έχω θέμα»! Προηγουμένως, η κα Αυλωνίτου εμφανίστηκε και με γνώσεις… δασολογίας: «Το θέμα για μας και είναι η γνώμη μου αυτή: το Αλσος δεν είναι θέμα πόσα φυτά έχει». «Δεν φαίνεται να είναι για τον ΣΥΡΙΖΑ “κόκκινη γραμμή’’ τα 2,5 επιπλέον στρέμματα που πήρε η ΑΕΚ βάση (σ.σ. διατηρούμε την ορθογραφία του πρωτότυπου) νόμου από το Αλσος, σύμφωνα με όσα παραδέχθηκε σε τηλεοπτική εκπομπή του ACTION η Ελένη Αυλωνίτου», πανηγύρισε η ναυαρχίδα των «υπαλληλικών» σάιτ.
Η Ε. Αυλωνίτου έχει… θέμα με το «θέμα», αλλά για τα ελληνικά της δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Ούτε θ’ ασχολούμασταν μαζί της, αν δεν υπήρχαν εκκρεμότητες τις οποίες ο ίδιος ο ΣΥΡΙΖΑ συντηρεί. Δε χάλασε ο κόσμος για δυόμισι στρέμματα, έλεγε αμέσως μετά την εκλογή του ο σημερινός δήμαρχος Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας Α. Βασιλόπουλος, στον sentra fm. Μπορεί σήμερα να λέει άλλα, αλλά οι συριζαίοι είναι αδίστακτοι στο λέω-ξελέω, στις κωλοτούμπες και στις ανάποδες κωλοτούμπες. Στερούνται αρχών, στερούνται πολιτικής ηθικής.
Οσο, λοιπόν, το ζήτημα παραμένει σε εκκρεμότητα, όσο δε δίνεται οριστική λύση από μεριάς κυβέρνησης (αυτό σημαίνει δέσμευση της πολιτικής ηγεσίας του ΥΠΑΝΕΠ, ότι θα καταργήσει άμεσα τις προκλητικές αντισυνταγματικές διατάξεις του Ν. 4277/2014), θα υπάρχει πάντοτε ο κίνδυνος μιας νέας κωλοτούμπας, ώστε να τα ξαναβρούν με τον Μελισσανίδη. Γι’ αυτό απαιτείται διαρκής επαγρύπνηση από το κίνημα των αγωνιζόμενων κατοίκων της Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας.