Αναρμόδιο έκρινε τον εαυτό του το Διοικητικό Εφετείο Αθηνών για να δικάσει την προσφυγή που έκανε μια πληθώρα φορέων του Κιλκίς (από τη μητρόπολη και τους δήμους της περιοχής, μέχρι σωματεία, επαγγελματικούς και επιστημονικούς συλλόγους), με την οποία ζητούν την ακύρωση της απόφασης του υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής που κατακυρώνει στην εταιρία ΑΚΤΩΡ ΑΕ του Μπόμπολα το διαγωνισμό έρευνας και εκμετάλλευσης μεταλλευτικού χώρου στην περιοχή, όπου υπάρχουν σχέδια για την εγκατάσταση δεύτερου καταστροφικού χρυσορυχείου.
Οι φορείς αναφέρουν ότι «το δικαστήριο δεν αξιολόγησε τους νομικούς ισχυρι- σμούς μας, ούτε τις επιστημονικές μας μελέτες που αποδεικνύουν το βάσιμο των ισχυρισμών μας και επικαλούμενο αναρμοδιότητα, παρέπεμψε την εκδίκαση της υπόθεσης στο Διοικητικό Πρωτοδικείο Αθηνών».
Ελαμψε πάλι η αστική Δικαιοσύνη. Στη βορειοανατολική Χαλκιδική πρωτοστατεί στο τσάκισμα των αντιστάσεων των κατοίκων και στο Κιλκίς αυτοκηρύσσεται αναρμόδια, τρενάροντας την υπόθεση για να δώσει χρόνο στους χρυσοθήρες.