Με τρόπο μεστό και θαυμαστή λακωνικότητα, οι μαθητές του συγκεκριμένου σχολείου περιέγραψαν με πίκρα και οργή την κυβερνητική πολιτική, έτσι όπως την εισπράττουν οι ίδιοι. Είναι από τις περιπτώσεις που ταιριάζει το «μια φωτογραφία χίλιες λέξεις».
Η κυβέρνηση «έχει χάσει τη μπάλα» με τις μαθητικές καταλήψεις. Εκφραση του πανικού της είναι η εξειδίκευση της απόφασης για υποχρεωτική τηλεκπαίδευση στα υπό κατάληψη σχολεία, με ωμό εκβιασμό μαθητών και διευθυντών-εκπαιδευτικών, τους οποίους επιχειρεί να μετατρέψει σε απεργοσπαστικό μηχανισμό.
Με Υπουργική Απόφαση [ΥΑ Αριθμ. 131451/ΓΔ4 «Τροποποίηση της υπό στοιχεία 120126/ΓΔ4/12.09.2020 κοινής απόφασης της Υπουργού και της Υφυπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων με θέμα: «Σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση για το σχολικό έτος 2020-2021» (Β’ 3882) (ΦΕΚ 4264 Β΄30/9/2020)] προβλέπονται τα εξής:
«Αρθρο 2
- Σε περίπτωση έκτακτου ή απρόβλεπτου γεγονότος, το οποίο καθιστά αδύνατη ή ιδιαιτέρως δυσχερή τη διεξαγωγή της εκπαιδευτικής διαδικασίας σε τμήμα/τμήματα σχολικής μονάδας ή σε ολόκληρη σχολική μονάδα, όπως, ενδεικτικά, η παρεμπόδιση από οποιοδήποτε φυσικό πρόσωπο της πρόσβασης των μαθητών/τριών και/ή εκπαιδευτικών στους χώρους της σχολικής μονάδας, οι σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης υποχρεούνται να παρέχουν σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση, όπου τόσο οι μαθητές/τριες όσο και οι εκπαιδευτικοί συμμετέχουν αποκλειστικά εξ αποστάσεως στην εκπαιδευτική διαδικασία. Η εξ αποστάσεως εκπαίδευση είναι υποχρεωτική τόσο για τους εκπαιδευτικούς όσο και για τους/τις μαθητές/τριες. Το πρόγραμμα της σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης καθορίζεται από τον/τη Διευθυντή/τρια της σχολικής μονάδας σε συνεργασία με τον οικείο Σύλλογο Διδασκόντων…
- Μαθητές/τριες, οι οποίοι/ες με τις πράξεις τους καθιστούν αδύνατη ή ιδιαιτέρως δυσχερή τη διεξαγωγή της εκπαιδευτικής διαδικασίας σε τμήμα/τμήματα σχολικής μονάδας ή σε ολόκληρη τη σχολική μονάδα, δεν επιτρέπεται να συμμετέχουν στη σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση και λαμβάνουν απουσία για όσες διδακτικές ώρες προβλέπει το ωρολόγιο πρόγραμμα της ημέρας.
Αρθρο 3
- Η απουσία μαθητή/τριας από κάθε διδακτική ώρα σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης καταγράφεται από τον εκπαιδευτικό κατά παρέκκλιση του άρθρου 27 της υπό στοιχεία 79942/ΓΔ4/21.05.2019 (Β’ 2005) κοινής απόφασης του Υπουργού και της Υφυπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων σε Ηλεκτρονικό Ημερήσιο Δελτίο Φοίτησης, σύμφωνα με το υπόδειγμα του παραρτήματος της παρούσας, προσμετράται στο γενικό σύνολο των απουσιών που θα πραγματοποιήσει ο μαθητής/τρια κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους και λαμβάνεται υπόψη για τον χαρακτηρισμό της φοίτησής του/της.
- Η συμπλήρωση και φύλαξη του Ηλεκτρονικού Ημερήσιου Δελτίου Φοίτησης είναι υποχρέωση του εκπαιδευτικού.
- Για τον έλεγχο των απουσιών των μαθητών/τριών τηρείται Βιβλίο Φοίτησης (απουσιολόγιο), στο οποίο καταχωρίζεται αριθμητικά το άθροισμα των απουσιών…».
Κοντολογίς, η κυβέρνηση λέει στους μαθητές ότι, εάν συμμετέχουν στην κατάληψη, απαγορεύεται να πάρουν μέρος στην παρωδία της τηλεκπαίδευσης, ότι θα παίρνουν απουσίες -και επομένως θα κινδυνεύουν να χάσουν τη χρονιά τους από αυτές- και ότι θα έχουν επιπτώσεις και στη διαγωγή τους, που θα τους στιγματίζει για μια ζωή.
Ο εκβιασμός έχει αποδέκτες και τους εκπαιδευτικούς. Οι διευθυντές θα κρατούν το βούρδουλα (πόσοι από αυτούς θα αρνηθούν αυτόν το ρόλο;) και οι εκπαιδευτικοί θα εξαναγκάζονται να γίνουν οι θύτες.
ΥΓ. Οι μπάτσοι (κατόπιν εντολών προφανώς) προσπάθησαν να διαλύσουν και το ογκώδες μαθητικό συλλαλητήριο στην Αθήνα με ρίψη χημικών. Αλλη μια απόδειξη του πανικού της κυβέρνησης των α(χ)ρίστων.
Γιούλα Γκεσούλη