Σύμφωνα με νομοσχέδιο, που ψηφίστηκε στη βουλή (15-7-2005), από το σχολικό έτος 2005-2006 ιδρύεται στο Ηράκλειο Κρήτης Σχολείο Ευρωπαϊκής Παιδείας (προσχολική αγωγή, πρωτοβάθμια, δευτεροβάθμια εκπαίδευση), για τα παιδιά των υπαλλήλων του Ευρωπαϊκού Οργανισμού για την Ασφάλεια Δικτύων και Πληροφοριών.
Ο καθένας από μας οφείλει να είναι ψυλλιασμένος, αν μη τι άλλο πεπεισμένος για το ρόλο αυτού του Ευρωπαϊκού Οργανισμού για την Ασφάλεια Δικτύων και Πληροφοριών, που ιδρύθηκε με απόφαση του Ευρωπαϊκού Κοινοβούλιου το Δεκέμβρη του 2003, την εποχή της «αντιτρομοκρατικής» εκστρατείας, όπου έχουν καταστρατηγηθεί άγρια όλες οι ατομικές ελευθερίες και τα ανθρώπινα δικαιώματα, όπου οι τρομονόμοι, ο «μεγάλος αδελφός», οι κάμερες, τα συστήματα παρακολούθησης, κατακράτησης και διαχείρισης ακόμη και προσωπικών επιστολών, μηνυμάτων κ.λπ. βρίσκονται στην ημερήσια διάταξη. Δεν είναι επίσης τυχαίο ότι ορίστηκε ο οργανισμός αυτός να έχει έδρα το Ηράκλειο της Κρήτης, όπου κατοικοεδρεύουν οι αμερικάνικες βάσεις και τα νατοϊκά συστήματα παρακολούθησης με πρόσωπο προς όλη την καθημαγμένη και αναβράζουσα Ανατολή.
Για τα παιδιά, λοιπόν, των υπαλλήλων αυτού του βρόμικου οργανισμού, η ΕΕ φρόντισε να υπάρξει σχολείο και η δουλοπρεπής Ελλαδίτσα έτρεξε πρόθυμα να το κάμει έργο.
Κι ενώ τα περίφημα προγράμματα σχολικής στέγης, ιδιαίτερα στα μεγάλα αστικά κέντρα, αλλά και ειδικά στο Ηράκλειο Κρήτης, δεινοπαθούν πότε με αναστολές και πότε με χρονοβόρες διαδικασίες, για το Σχολείο Ευρωπαϊκής Παιδείας υπήρξε από την αρχή γενναία και καθορισμένη πρόβλεψη.
Για τη λειτουργία του δίνεται αμέσως 1.300.000 ευρώ, εκτός της πρόβλεψης για την κτιριακή εγκατάσταση του σχολείου, όπου προβλέπονται 5.000.000 ευρώ από τον Οργανισμό Σχολικών Κτιρίων. Επίσης θα δοθούν 60.000 ευρώ για δαπάνες λειτουργίας και τέλη τηλεπικοινωνιών, όταν την ίδια στιγμή πολλά δημόσια σχολεία δεν μπορούν να πληρώσουν ακόμη και το τηλέφωνο, τη ΔΕΗ ή το πετρέλαιο.
Στο Σχολείο Ευρωπαϊκής Παιδείας λειτουργούν, κατά την πρώτη εφαρμογή, δύο γλωσσικά τμήματα, ένα αγγλόφωνο και ένα ελληνόφωνο, αλλά υπάρχει πρόβλεψη να υπάρξουν και άλλα αναλόγως των αναγκών. Επίσης σε κάθε γλωσσικό τμήμα διδάσκεται πρόσθετα και η μητρική γλώσσα (μπορεί να παρέχεται με το σύστημα της τηλεδιδασκαλίας από συγκεκριμένο σχολείο, που ανήκει στο σύστημα των Ευρωπαϊκών Σχολείων), όταν στην Ελλάδα χιλιάδες παιδιά μεταναστών στερούνται του δικαιώματος να διδαχθούν τη γλώσσα των γονιών τους, ενώ ακόμη και αυτά τα ελάχιστα τμήματα υποδοχής, για την προσαρμογή των παιδιών αυτών στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα, συστηματικά τα τελευταία χρόνια τελούν υπό διωγμόν.
Αλλά είπαμε…η εκπαίδευση είναι ταξική και εδώ πρόκειται για το enfan gate (κυριολεκτικά) των υπηρετών του συστήματος.
Σύμφωνα με το νομοσχέδιο, στο Σχολείο Ευρωπαϊκής Παιδείας, εγγράφονται όχι μόνο τα τέκνα των υπαλλήλων του παραπάνω οργανισμού, αλλά και τα τέκνα των υπαλλήλων άλλων υπηρεσιών της ΕΕ. Μπορούν ακόμη να εγγράφονται κατά προτεραιότητα τα τέκνα υπαλλήλων των Διεθνών Οργανισμών και των διπλωματικών αποστολών που εδρεύουν στο Ηράκλειο της Κρήτης, καθώς και τέκνα των οποίων ο ένας τουλάχιστον από τους γονείς του είναι πολίτης χώρας-μέλους της ΕΕ.
Η διάταξη αυτή μπήκε σκόπιμα έτσι ώστε να συμπεριλάβει και τα παιδιά υπαλλήλων των νατοϊκών οργανισμών.
Μέσα από το νομοσχέδιο αυτό γίνεται προσπάθεια επίσης, να χτιστεί το σχολείο που οραματίζεται η ΕΕ, στα πλαίσια των ριζικότατων αντιδραστικών αναδιαρθρώσεων που επιχειρούνται σε όλη την εκπαίδευση, με βάση ιδιωτικοοικονομικά κριτήρια, ανταποδοτικό χαρακτήρα, με ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς και εκπαιδευτικούς μερικής απασχόλησης. Η επιλογή των μαθητών, σε περίπτωση που ο αριθμός των αιτήσεων εγγραφής υπερβαίνει τις κενές υπολειπόμενες θέσεις, γίνεται με βάση κριτήρια που καθορίζονται με υπουργική απόφαση και όχι με κλήρωση, στοιχείο που μας εισάγει στην νοοτροπία και πρακτική των πάλαι ποτέ «πρότυπων σχολείων».
Επιδιώκεται δε να φτιαχτεί ένα σχολείο παραγωγής «γενιτσάρων» της ΕΕ, αφού η σύμβαση προβλέπει ότι «τα προγράμματα σπουδών προβάλλουν ιδιαίτερα την ευρωπαϊκή διάσταση» (όχι τη γνώση ή την Παιδεία). Αλλωστε το υπόβαθρο θα το έχουν ήδη αυτά τα παιδιά ως τέκνα των συγκεκριμένων υπαλλήλων.
Κατά τη συζήτηση του νομοσχέδιου στη βουλή, δεν υπήρξε ουσιαστική διαφοροποίηση μεταξύ ΝΔ και ΠΑΣΟΚ, με το ΠΑΣΟΚ να διαφοροποιείται κυρίως στα θέματα διοίκησης του σχολείου, που έτσι όπως καθορίζονται από το νομοσχέδιο, ευνοούν κυρίως τα «γαλάζια παιδιά», αλλά να ξιφουλκεί και κατά της πρόσληψης ωρομισθίων, προκαλώντας την οργή και την ειρωνεία, αφού πρώτο αυτό εισήγαγε αναφανδόν αυτόν τον επαίσχυντο θεσμό. Ο δε Συνασπισμός, όπως πάντα: ήξεις, αφήξεις και με τον χωροφύλαξ και με τον αστυφύλαξ.
Γιούλα Γκεσούλη