Τα αρμόδια όργανα (πρωτοβάθμιο και δευτεροβάθμιο πειθαρχικό συμβούλιο της ΕΛΑΣ) ακόμα δεν έχουν συνέλθει για να αποφασίσουν. Και όπως είναι γνωστό, δεν αποφασίζουν πάντοτε με βάση τις εισηγήσεις των ΕΔΕ. Το ΕΠΣΕ απευθύνθηκε στο υπουργείο Δημόσιας Τάξης, από το οποίο έλαβε την απάντηση ότι «οι τρεις αστυνομικοί που τέθηκαν σε διαθεσιμότητα αμέσως μετά το επεισόδιο της ζαρντινιέρας παραμένουν σε διαθεσιμότητα», «η χρηματική ποινή που είχε προταθεί για έναν αστυνομικό και απαιτούσε μόνο απόφαση ηγεσίας επιβλήθηκε ήδη», ενώ (εδώ είναι το ζουμί) «οι προταθείσες ποινές απόταξης ή αργίας με απόλυση σε άλλους οκτώ αστυνομικούς εκκρεμούν ακόμα ενώπιον των πρωτοβάθμιων πειθαρχικών συμβουλίων της Αθήνας».
Για «επίμονη παραπληροφόρηση στη χθεσινή και στη σημερινή (σ.σ. 29 και 30 Μάη) ενημέρωση των πολιτικών συντακτών», καταγγέλλει τον Θ. Ρουσόπουλο το Ελληνικό Παρατηρητήριο των Συμφωνιών του Ελσίνκι, αναφερόμενο στα όσα ο κυβερνητικός εκπρόσωπος υποστήριξε για τη διοικητική μεταχείριση των αστυνομικών που ενεπλάκησαν στην «επιχείρηση ζαρντινιέρα».
Ο Ρουσόπουλος, απαντώντας σε σχετικές ερωτήσεις, υποστήριξε ότι «εδώ και πολύ καιρό-μήνες έχουν ανακοινωθεί οι ποινές σε εννέα αξιωματικούς και αστυφύλακες» και ότι «έχουν γίνει ανακοινώσεις και από τον αρμόδιο Υπουργό». Το ΕΠΣΕ απαντά, παραθέτοντας όλα τα επίσημα στοιχεία, ότι το μόνο που έχει γίνει είναι μια ΕΔΕ η οποία εισηγήθηκε κάποιες ποινές.
«Αρα» -καταλήγει το ΕΠΣΕ- «μόνο ένας ψεύτης μπορεί να ισχυρίζεται ενσυνείδητα και επίμονα πως ποινές απόταξης ή αργίας με απόλυση ή άλλες έχουν επιβληθεί, έστω και πρωτοβάθμια (υπενθυμίζεται πως κατά των πρωτοβάθμιων ποινών υπάρχει δυνατότητα προσφυγής στο δευτεροβάθμιο πειθαρχικό συμβούλιο)». Το ΕΠΣΕ αποκαλύπτει ακόμα, ότι « ο τότε διευθυντής της Κρατικής Ασφάλειας Θεσσαλονίκης Νίκος Παππάς που “επέβλεπε” τον ξυλοδαρμό του Αυγουστίνου Δημητρίου, ένα μήνα αργότερα, κατά τις ετήσιες κρίσεις της ΕΛ.ΑΣ. στις 5 Μαρτίου 2007 μετατέθηκε “δυσμενέστατα” στη θέση του Διευθυντή της Αστυνομικής Διεύθυνσης Κιλκίς»!