Στην αστική πολιτική τον ψεύτη δεν μπορείς να τον ξεχωρίσεις από τον προβοκάτορα. Συνήθως αυτά τα δύο πάνε πακέτο. Δεν μας εξέπληξε, λοιπόν, που ο ΣΥΡΙΖΑ, προκειμένου να στηρίξει τη βιομηχανία των πλειστηριασμών (ηλεκτρονικών στο εξής), από τη μια ισχυρίζεται ότι δεν πρόκειται να εκπλειστηριαστούν πρώτες κατοικίες και από την άλλη -προκειμένου να στηρίξει αυτό το ψέμα- κατηγορεί το κίνημα που παρεμβαίνει και ακυρώνει πλειστηριασμούς, ότι προστατεύει καπιταλιστές-λαμόγια (αυτούς που στη συστημική γλώσσα ονομάζονται «στρατηγικοί κακοπληρωτές»).
Για να χρυσώσουν το χάπι της καταστολής που ετοιμάζουν, Τόσκας και Κοντονής, σε κοινή τους ανακοίνωση δείχνουν διατεθειμένοι να αναγνωρίσουν σ' αυτό το κίνημα το ελαφρυντικό της βλακείας (ή της άγνοιας). Αφού διαπράξουν την προβοκάτσια («Εύλογο λοιπόν είναι το ερώτημα: ποιους προστατεύουν οι διάφορες ομάδες που με βία και προπηλακισμούς εις βάρος συμβολαιογράφων διακόπτουν τους πλειστηριασμούς και τρομοκρατούν;»), προσφέρουν το… ελαφρυντικό: «Αντιλαμβανόμαστε ότι βεβαίως αρκετοί από όσους συμμετέχουν στις ενέργειες αυτές μπορεί να μην γνωρίζουν περί τίνος πρόκειται».
Την αλήθεια (μισή φυσικά) για τους πλειστηριασμούς την είπε ο πρόεδρος των τραπεζιτών Νίκος Καραμούζης, διαψεύδοντας με τακτ τους Κοντονή-Τόσκα, που ισχυρίστηκαν ότι «οι ηλεκτρονικοί πλειστηριασμοί που θ’ αρχίσουν να διεξάγονται από την 29.11.2017 θα σχετίζονται με ακίνητα αξίας πάνω από 300.000 ευρώ». Οπως είπε ο Καραμούζης, «δεν υπάρχει κάποια συμφωνία. Υπάρχει η δική μας επιλογή στο ξεκίνημα αυτής της προσπάθειας, με τους ηλεκτρονικούς πλειστηριασμούς, να επικεντρωθούμε στις μεγάλες υποθέσεις, διότι αυτή είναι η προτεραιότητα. Δεν σημαίνει όμως μεταγενέστερα ότι υπάρχει κάποια συμφωνία ότι δεν θα συνεχίσουμε να κάνουμε πλειστηριασμούς».
Η άτυπη συμφωνία κυβέρνησης-τραπεζιτών είναι να ξεκινήσουν με τα υψηλής αξίας σπίτια, για να αποκοιμίσουν τον κόσμο, και μετά να συνεχίσουν με… τα πάντα όλα. Ο,τι μπορεί να εκπλειστηριαστεί θα βγαίνει στο σφυρί. Η πρώτη κατοικία δεν προστατεύεται όπως τα πρώτα χρόνια της κρίσης και των Μνημονίων. Και η κυβέρνηση (κόντρα σε ό,τι υποσχόταν κάποτε ο ΣΥΡΙΖΑ – αλλά αυτό δεν αποτελεί πια είδηση) έχει αναλάβει την υποχρέωση να στηρίξει με τον μηχανισμό της κρατικής καταστολής, αστυνομικό και δικαστικό, το ξεπούλημα μπιρ παρά σπιτιών που οι ιδιοκτήτες τους δεν μπορούν (όχι με δική τους ευθύνη) να πληρώνουν τις δόσεις. «Η Κυβέρνηση δεν θα επιτρέψει να τεθεί σε αμφισβήτηση η σταθερότητα του τραπεζικού συστήματος» διακηρύσσουν Κοντονής-Τόσκας.