Δεμένο πισθάγκωνα με χειροπέδες έσερναν τρεις ασφαλίτες τον εναερίτη της ΔΕΗ, που συνέλαβαν κοντά στα γραφεία της ΓΕΝΟΠ, σε μπλόκο που είχαν στήσει. Οι φωνές του τράβηξαν την προσοχή της φωτορεπόρτερ της «Κόντρας», που περνούσε τυχαία από το σημείο μαζί μ’ έναν ακόμη σύντροφο. Σήκωσε τη μηχανή και απαθανάτισε σε πολλές στάσεις το συμβάν, ενώ και οι δύο σύντροφοι άκουσαν τους μπάτσους να ζητούν από τον ασύρματο εντολή να οδηγήσουν το αυτοκίνητο των δυο εναεριτών στη ΓΑΔΑ, επειδή μέσα βρέθηκαν τα πειστήρια, που ήταν …τα φυλλάδια της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ για το Ασφαλιστικό!
Ας σημειωθεί ότι το ΙΧ στο οποίο επέβαιναν οι δυο εναερίτες, μολονότι είχε σχάρα, δεν κουβαλούσε καμιά σκάλα. Στο εσωτερικό του βρέθηκαν μόνο ηλεκτρολογικά εργαλεία και τα συνδικαλιστικά φυλλάδια. Η ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ έχει ενημερωθεί ότι οι δυο σύντροφοι είναι διατεθειμένοι να καταθέσουν ως αυτόπτες μάρτυρες της σύλληψης.