Σε φυλάκιση πέντε μηνών καταδικάστηκε ο γενικός γραμματέας του ΔΣ της ΕΣΗΕΑ Δημήτρης Τρίμης (ανήκει στη δημοσιογραφική ομάδα του «Ιού») για την περιφρούρηση της απεργίας των δημοσιογράφων στο ραδιοσταθμό ΣΚΑΙ στις 16.7.2004. Την κατηγορία στήριξαν μόνο ο ιδιοκτήτης του ΣΚΑΙ Γ. Αλαφούζος (γόνος της γνωστής εφοπλιστικής οικογένειας με τις ιδιαίτερα στενές σχέσεις με το «σύστημα Καραμανλή») και τα στελέχη του σταθμού Μπ. Παπαδημητρίου, Χ. Μπότσαρης και Ανδρ. Μαζαράκης. Δηλαδή, αυτοί που οργάνωσαν τότε τις απεργοσπαστικές εκπομπές κατασυκοφαντώντας τον αγώνα των δημοσιογράφων. Ούτε ένας επαγγελματίας δημοσιογράφος εκτός από τους ίδιους τους μηνυτές δε βρέθηκε να καταθέσει ως μάρτυρας κατηγορίας. Αλλωστε, ο Τρίμης δεν βρισκόταν εκεί ως δημοσιογράφος που εργάζεται στο συγκρότημα των Αλαφούζων, αλλά ως συνδικαλιστής που υπερασπιζόταν δικαιώματα συναδέλφων του. Με προκλητικό τρόπο το δικαστήριο αρνήθηκε να εξετάσει τους δεκάδες αυτόπτες μάρτυρες δημοσιογράφους που ήταν εκείνο το πρωί παρόντες έξω από το ΣΚΑΙ και παρέστησαν στη δίκη για να υπερασπιστούν τον συνάδελφό τους.
Από την ακροαματική διαδικασία προέκυψε (το παραδέχτηκε και η εισαγγελέας) ότι ο ΣΚΑΙ προσπάθησε να στήσει απεργοσπαστικό μηχανισμό. Γι’ αυτό και η καταδίκη Τρίμη αποτελεί καταδίκη του δικαιώματος των δημοσιογράφων να απεργούν και να περιφρουρούν τις απεργίες τους από τις απεργοσπαστικές «πρωτοβουλίες» των καπιταλιστών μιντιαρχών.