Τρία νεαρά άτομα (δυο αγόρια και ένα κορίτσι) συνέλαβαν ασφαλίτες και τα κατηγορούν ότι αποπειράθηκαν να κάψουν με γκαζάκια αυτοκίνητο της δημοτικής αστυνομίας. Η θέση των συλληφθέντων δεν μας είναι γνωστή, καθώς είχαν πάρει νέα αναβολή και θα απολογούνταν στον ανακριτή χτες (Παρασκευή) στις 4 το απόγευμα, ώρα που η «Κ» βρισκόταν στο τυπογραφείο. Πρέπει, όμως, να σημειώσουμε δυο στοιχεία:
Πρώτο, ότι το κατηγορητήριο -έτσι όπως έχει διαμορφωθεί μέχρι στιγμής, γιατί δεν αποκλείεται και παραπέρα διεύρυνσή του, όπως και άλλες φορές έχει γίνει- είναι εντελώς αναντίστοιχο προς την πράξη που αποδίδεται στους συλληφθέντες. Οι ασφαλίτες, υλοποιώντας την προτροπή του πολιτικού τους προϊσταμένου, προσπαθούν να επιδείξουν έργο και η Δικαιοσύνη στέκεται για μια ακόμη φορά αρωγός στην προσπάθειά τους, στο πλαίσιο του ενιαίου της καταστολής.
Δεύτερο, ότι οι συλληφθέντες κακοποιήθηκαν βάρβαρα από τους ασφαλίτες κατά τη σύλληψή τους. Τα σημάδια ήταν εμφανή στα πρόσωπα των δύο, ενώ ο τρίτος είχε χτυπηθεί άγρια στα γεννητικά όργανα. Ομως, σε γιατρό μεταφέρθηκαν ώρες μετά τη σύλληψή τους και αφού προηγήθηκαν διαμαρτυρίες των συνηγόρων τους. Οπως πληροφορηθήκαμε, γιατρός στη «Σωτηρία» εξέτασε τον χτυπημένο στα γεννητικά όργανα νεαρό παρουσία των ασφαλιτών και χωρίς να απαιτήσει να του βγάλουν τις χειροπέδες! Υπάρχουν, αλήθεια, συνδικαλιστικά όργανα διατεθειμένα να ερευνήσουν το περιστατικό;