Εμελλε να το δούμε και αυτό. Το ΔΣ του Συλλόγου Εργαζομένων του δήμου Καλαμαριάς (με διαφωνία της παράταξης του ΠΑΜΕ) πήρε απόφαση να στείλει στα ΜΑΤ που βρίσκονται στον Εβρο υγρομάντηλα, γάντια μιας χρήσης και «τάιραπ». Συνιστά πρόκληση, εργαζόμενοι να στέλνουν υλικά σε ένα σώμα καταστολής από το οποίο έχουν κατ' επανάληψη ξυλοφορτωθεί. Η πρόκληση, όμως, γίνεται ακόμα μεγαλύτερη καθώς τα υλικά αφορούν αποκλειστικά διαδικασίες σύλληψης. Γάντια για τα χέρια, υγρομάντηλα για να καθαρίζονται και «τάιραπ» για να τα χρησιμοποιούν ως χειροπέδες. Για όσους δε γνωρίζουν, εξηγούμε ότι τα «τάιραπ» είναι τα γνωστά δεματικά καλωδίων, τα οποία χρησιμοποιούν οι μπάτσοι σε όλο τον κόσμο σε περιπτώσεις μαζικών συλλήψεων, όταν οι μεταλλικές χειροπέδες δεν επαρκούν για τον κόσμο που θα «δέσουν».
Προηγούμενο ΆρθροΜακρονήσια
Επόμενο άρθρο Αποκαλυπτήρια μιας πολιτικής ενάντια στην Υγεία