Πρόγραμμα «εθελοντών αστυνομικών» βάζει μπροστά ο Δήμος Βύρωνα (ελέγχεται από τη ΝΔ). Οπως δήλωσε ο δήμαρχος Ν. Χαρδαλιάς, που δεν παρέλειψε να σημειώσει ότι «με ιδεοληψίες του χτες δεν μπορούμε να χτίσουμε το αύριο», «καθήκον τους θα είναι να παρακολουθούν τα πάντα για την πρόληψη εγκληματικών ενεργειών», σε «συνεργασία με την ΕΛΑΣ για την καταστολή οποιασδήποτε πράξης που μελετάται ή εκτελείται και είναι ενάντια στο νόμο»! Κατά τα άλλα,… «δεν πρόκειται για αστυνομικούς». Ούτε για «μηχανισμό ρουφιάνων και χαφιέδων», όπως υπερθεμάτισε ο υπουργός Μπάτσων και Καταστολής Γ. Βουλγαράκης.
Δεν χρειάζεται, βέβαια, να κάνουμε καμιά ιδιαίτερη ανάλυση για να αποδειχτεί το αυτονόητο. Από την ίδια την περιγραφή των καθηκόντων φαίνεται καθαρά ότι πρόκειται για πιλοτικό πρόγραμμα δημιουργίας συμμοριών ρουφιάνων, που θα παρακολουθούν τη ζωή των ανθρώπων στις πολυκατοικίες και τις γειτονιές και θα βοηθούν την Αστυνομία να φτιάχνει και να συμπληρώνει τους φακέλους τους. Ρουφιάνους σαν κι αυτούς που χρησιμοποιούσαν η Ασφάλεια και η ΚΥΠ στα μαύρα χρόνια του μετεμφυλιακού μοναρχοφασισμού και της χούντας. Τότε οι ρουφιάνοι είχαν ένα πράσινο καρτελάκι και κάθε μήνα έπαιρναν το «φιλοδώρημά» τους. Τώρα, θα έχουν δωρεάν είσοδο στο Φεστιβάλ Βράχων και σε προγράμματα του Δήμου, ασφαλιστική κάλυψη, 50% έκπτωση στα δημοτικά αναψυκτήρια και εκπτωτική κάρτα για 100 καταστήματα της πόλης. Βέβαια, όπως και τότε έτσι και τώρα, οι ρουφιάνοι θα έχουν ασυλία για τις παρανομίες τους και πρόσβαση στους μηχανισμούς της εξουσίας για να βολεύονται οι ίδιοι και το περιβάλλον τους.