Αψογο το στιλ του μπάτσου, καθώς σηκώνει την καρέκλα για να τη φέρει στο κεφάλι ενός διαμαρτυρόμενου πολίτη. Γι' αυτό το «καρέ», που πρόλαβε να τραβήξει, ο φωτορεπόρτερ Θ. Καμβύσης «μπουζουριάστηκε» από τους μπάτσους για ν' αφεθεί ελεύθερος αργότερα, έχοντας στο μεταξύ «κληρονομήσει» ένα στραμπουληγμένο πόδι.
Το επεισόδιο συνέβη νωρίς το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου στην πλατεία Βικτώριας, όπου αντιφασίστες είχαν συγκεντρωθεί με διακηρυγμένο στόχο να υπερασπιστούν τους μετανάστες από τυχόν επίθεση των νεοναζί, που πραγματοποιούσαν την ετήσια φιέστα τους για τα Ιμια, έχοντας προσκαλέσει -καταπώς το θέλει η παράδοση- και «ενισχύσεις» από τη Γερμανία.
Στους μπάτσους της ΔΙΑΣ (και της ΔΕΛΤΑ που έχουν «μεταμφιεστεί» σε ΔΙΑΣ) δεν άρεσε η αντιφασιστική συγκέντρωση και χωρίς να έχουν προηγηθεί επεισόδια, πριν συγκεντρωθεί ο κύριος όγκος των αντιφασιστών, επιτέθηκαν στην πλατεία. Ο φωτορεπόρτερ πρόλαβε να «απαθανατίσει» τον εν λόγω μπάτσο «εν ώρα υπηρεσίας» και προσήχθη κι αυτός, μολονότι η επαγγελματική ιδιότητά του ήταν γνωστή.
Ο φωτορεπόρτερ αφέθηκε ελεύθερος, όμως κάποιοι από τους προσαχθέντες συνελήφθησαν και οδηγήθηκαν τη Δευτέρα στο αυτόφωρο, με τις γνωστές σε τέτοιες περιπτώσεις κατηγορίες («αντίσταση» η πιο βαριά). Η δίκη τους αναβλήθηκε για τις 14 Φλεβάρη, λόγω αποχής των δικηγόρων.
Ολα τα δεδομένα δείχνουν πως οι μπάτσοι που επέδραμαν στην πλατεία ενήργησαν σαν κρατική προέκταση των νεοναζί. Είχε προηγηθεί το ξυλοφόρτωμα των γερμανών νεοναζί την προηγούμενη μέρα και θέλησαν «να πάρουν το αίμα τους πίσω». Και βέβαια, και το περιστατικό και η αντιμετώπισή του από την μπατσοηγεσία και τη συγκυβέρνηση Τσίπρα-Καμμένου δε διαφέρει σε τίποτα από ανάλογα περιστατικά στο παρελθόν, επί των ημερών άλλων κυβερνήσεων. Και γιατί να διαφέρει; Οι πρώτες μέρες της «αλλαγής», όταν ο Πανούσης έκανε διακηρύξεις απαγόρευσης της χρήσης χημικών, απόσυρσης των ΜΑΤ από την πρώτη γραμμή και «συμφιλίωσης» της αστυνομίας με το λαό, έχουν παρέλθει. Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι πλέον μια… καραμνημονιακή πολιτική δύναμη, αυτή την περίοδο βρίσκεται αντιμέτωπος με τις πρώτες λαϊκές κινητοποιήσεις της κυβερνητικής του θητείας και μια κυβέρνηση που βρίσκεται σε τέτοιες συνθήκες το τελευταίο που θα ήθελε θα ήταν να διαρραγούν οι σχέσεις της με τα εκτελεστικά όργανα της καταστολής. Εστω κι αν αυτά σηκώνουν καρέκλες κατά πολιτών ή αν μπουζουριάζουν φωτορεπόρτερ που τους έπιασαν στα πράσα.