Σα να μην τρέχει τίποτα, όλα τα ρατσιστικά καθάρματα που οργάνωσαν ολόκληρη εκστρατεία καλλιεργώντας το ρατσισμό ενάντια στους Τσιγγάνους, αναδιπλώνονται και πληροφορούν τον ελληνικό λαό ότι στην περίπτωση της μικρής Μαρίας δεν υπήρξε αρπαγή ή εμπορία βρέφους, αλλά μια περίπτωση παράνομης υιοθεσίας, σαν τις χιλιάδες που συμβαίνουν κάθε χρόνο στη χώρα μας (με χοντρά λεφτά, μάλιστα), παίρνοντας εκ των υστέρων και τη σφραγίδα του νόμου.
Κι όμως, δυο άνθρωποι προφυλακίστηκαν με συνοπτικές διαδικασίες, χωρίς κανένας ν’ ακούσει αυτά που υποστήριζαν. Και το σπουδαιότερο: ένα νήπιο αποσπάστηκε βίαια από το οικογενειακό περιβάλλον στο οποίο ανατρεφόταν και κλείστηκε σ’ ένα ίδρυμα. Ενα ίδρυμα ιδιωτικού δικαίου, που διευθύνει μια ΜΚΟ, οι υπεύθυνοι της οποίας βρήκαν την ευκαιρία να κάνουν διαφήμιση. Μάλιστα, επιμένουν και τώρα, που αποκαλύφτηκε η ουσία της υπόθεσης, ότι το παιδί είναι ευτυχισμένο στο ίδρυμά τους! Αν είναι δυνατόν να είναι ευτυχισμένο ένα νήπιο που αποσπάστηκε βίαια από τους γονείς του και τ’ αδέρφια του, για να κλειστεί σ’ ένα χώρο όπου δεν μιλούν καν τη γλώσσα του και όπου αντιμετωπίζεται σαν πειραματόζωο έχοντας να κάνει μόνο με διάφορους επαγγελματίες της ψυχικής υγείας. Κι όμως, αυτό το παιδί ούτε παρατημένο ήταν ούτε θύμα κακοποίησης. Ηταν ένα παιδί που μεγάλωνε σε μια κανονική οικογένεια.
Αυτό που συντελέστηκε τις τελευταίες βδομάδες είναι ένα έγκλημα. Ενα έγκλημα σε βάρος ενός παιδιού και της οικογένειάς του και ταυτόχρονα ένα ρατσιστικό έγκλημα που θα το ζήλευαν οι συμμορίτες της Χρυσής Αυγής. Ενα έγκλημα στο οποίο συνέπραξαν κράτος, ΜΜΕ και «ειδικοί».