Στο Μονομελές Πλημμελειοδικείο Αθήνας καλείται να δικαστεί στις 7 Γενάρη ο Παναγιώτης Βήχος, κατηγορούμενος ότι «με περισσότερες από μια πράξεις που συνιστούν εξακολούθηση του ιδίου εγκλήματος, από κερδοσκοπία επιχείρησε να διευκολύνει έστω και συγκαλυμμένα με τη μετάδοση ηλεκτρονικών μηνυμάτων ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο την ασέλγεια με ανηλίκους»!
Ο Π. Βήχος μάλλον δεν χρειάζεται συστάσεις. Τον γνωρίζει και το κίνημα, τον γνωρίζουν και οι μουσικοί, αφού εδώ και πολλά χρόνια είναι δραστήριος συνδικαλιστής του Πανελλήνιου Μουσικού Συλλόγου. Οσοι έχουν καλή μνήμη μπορούν να καταλάβουν ότι πρόκειται για μια ακόμη φάση της ρεβάνς την οποία προσπαθούν να πάρουν κάποια «μπουμπούκια» της μπατσαρίας. Βλέπετε, ο Βήχος, όταν εργαζόταν ως μουσικός στη Σαντορίνη, είχε τα κότσια να αποκαλύψει και να καταγγείλει κύκλωμα πορνείας, το οποίο χειρίζονταν από κοινού άνθρωποι της νύχτας και ασφαλίτες του τοπικού παραρτήματος. Αυτό δεν του το συγχώρησαν και δεν είναι η πρώτη φορά που βρίσκεται κατηγορούμενος.
Από ποινική άποψη, η υπόθεση είναι αστεία. Για κακούργημα πήγαιναν οι ασφαλίτες (γι’ αυτό, άλλωστε, πήραν σηκωτό τον Βήχο και τον κουβάλησαν στη ΓΑΔΑ, στον περιβόητο Σφακιανάκη), σε ελαφρύ πλημμέλημα κατέληξαν και μάλιστα αστήρικτο. Επιδιώκουν, όμως, ν’ αφήσουν ένα στίγμα πάνω σ’ έναν αγωνιστή. Κι αυτό είναι που «τρώει» τον Βήχο, όπως ο ίδιος μας δήλωσε, και που πρέπει να μας «τρώει» όλους. Εφτιαξε –λένε- διάφορα πορνοσάιτ, «μέσω των οποίων, με τη μετάδοση μηνυμάτων σεξουαλικού περιεχομένου έφερνε σε επαφή διάφορους χρήστες του Internet με σκοπό να διευκολύνει την ασέλγεια με ανηλίκους! «Μαϊμούδισαν» και κάποια στοιχεία, πράγμα που είναι πανεύκολο για όποιον ξέρει να χειρίζεται ορισμένους κώδικες του διαδίκτυου.
Μόνο που την πάτησαν, όπως την πατάνε πάντοτε οι σκευωροί. Ενα μόνο στοιχείο θα παραθέσουμε, από τα πολλά που έχει στα χέρια του ο Π. Βήχος και θα παρουσιάσει στο δικαστήριο. Τον φέρουν να μπαίνει στο Internet με ψευδώνυμο νυχτερινές ώρες επί σειρά ημερών. Μόνο που εκείνες τις νύχτες ο Βήχος δούλευε ως μουσικός. Το βεβαιώνει ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού στο οποίο δούλευε, το βεβαιώνουν οι μουσικοί που ήταν μαζί του στην ορχήστρα (ήταν πιανίστας και ενορχηστρωτής), το βεβαιώνουν τα ένσημα του ΙΚΑ για τις συγκεκριμένες μέρες. Και μόνο αυτό το στοιχείο αρκεί για να αποκαλύψει τους σκευωρούς και, όπως είπαμε, υπάρχουν και άλλα.
Το ξαναλέμε, λοιπόν. Η υπόθεση ξεπερνά τα όρια του Π. Βήχου. Δεν πρόκειται για προσωπικό μπλέξιμο ενός αγωνιστή, που και πάλι θα ήταν δεδομένη η αλληλεγγύη μας. Πρόκειται για μια καινούργια μέθοδο σκευωρίας, που αποσκοπεί περισσότερο στη σπίλωση παρά στον ποινικό κολασμό. Ο,τι προσπάθησαν να κάνουν παλιότερα βάζοντας ναρκωτικά. Γι’ αυτό και η υπόθεση αυτή πρέπει να πάρει ευρύτερες διαστάσεις. Πρέπει οι σκευωροί να πάρουν μια καλή απάντηση για να «μαζευτούν».