«Γκάφα της ΕΛΑΣ» χαρακτήρισε ο Τύπος ένα γεγονός που συνέβη στην Πάτρα. Οι ασφαλίτες συνέλαβαν δυο φερόμενους ως διαρρήκτες, που δεν είχαν καμιά σχέση μεταξύ τους, και τους παρέπεμψαν στον εισαγγελέα κατηγορούμενους για τις ίδιες κλοπές! Ο πρώτος συνελήφθη και του αποδόθηκαν 12 κλοπές που είχαν γίνει στο κέντρο της Πάτρας το τελευταίο διάστημα.
Λίγες μέρες αργότερα συνελήφθη ένας άλλος, σεσημασμένος όπως ανακοίνωσε η Ασφάλεια, στην κατοχή του οποίου βρέθηκαν κλοπιμαία από τέσσερις τουλάχιστον διαρρήξεις που είχαν αποδοθεί στον προηγούμενο. Σαν να μη τρέχει τίποτα, οι μπάτσοι ανακοίνωσαν ότι «δεν προέκυψε συνέργεια» των δυο συλληφθέντων και «ενημερώθηκε σχετικά ο αρμόδιος Εισαγγελέας Πρωτοδικών Πατρών».
Ολος ο κόσμος ξέρει πως όταν η Αστυνομία πιάσει κάποιον που παραδέχεται μια κλοπή, τον σαπίζει στο ξύλο μέχρι να παραδεχτεί και άλλες κλοπές, με τις οποίες δεν έχει καμιά σχέση, για να κλείσουν οι φάκελοι και να πάρουν γαλόνια οι διοικητές. Δεν πρόκειται, λοιπόν, για γκάφα αλλά για εκδήλωση της πάγιας αστυνομικής πρακτικής. Γι’ αυτό, άλλωστε, δεν δίνουν και τόση σημασία στην οργάνωση αυτών των δικογραφιών. Ξέρουν ότι κανένας δεν πρόκειται να ενδιαφερθεί για ανθρώπους που μπαινοβγαίνουν στις φυλακές.
Εδώ έχουν κάνει τέτοιες χοντράδες στη δικογραφία με την οποία έγινε η δίκη της 17Ν. Αρκεί να αναφέρουμε μόνο ένα στοιχείο: σύμφωνα με όλους τους μάρτυρες, 6 άτομα πραγματοποίησαν την επίθεση στο ΑΤ Βύρωνα, όπου αιφνιδίασαν τους μπάτσους, τους έκλεισαν στο κρατητήριο και έφυγαν παίρνοντας όπλα, σφραγίδες κ.λπ. 7 βρέθηκαν κατηγορούμενοι (με βάση αλληλοσυγκρουόμενες προανακριτικές απολογίες) και 7 καταδικάστηκαν στον πρώτο και το δεύτερο βαθμό.