Δήμος σε ρόλο αρχιμπάτσου σε καταστολή που μέχρι τώρα αποτελούσε «προνόμιο» μόνο της ΕΛΑΣ. Κάποια στιγμή θα το βλέπαμε κι αυτό, για τούτο και δεν μας εξέπληξε η καταγγελία της «Επιτροπής Δυτικής Αθήνας για την αποφυλάκιση του Βασίλη Στεργίου», την οποία και μεταφέρουμε.
Στις 21 Μάη, Περιστεριώτες, μέλη της Επιτροπής, κολλούσαν αφίσες για την εκδήλωση αλληλεγγύης που θα γινόταν δυο μέρες μετά στο δημαρχείο του Ιλίου. Συνεργείο καθαριότητας του Δήμου Περιστερίου, με επικεφαλής τον προϊστάμενο καθαριότητας (σύμφωνα με δήλωση του ίδιου), σταμάτησε τους αφισοκολλητές, τους ενημέρωσε ότι έχει σκίσει όσες αφίσες είχαν κολλήσει μέχρι εκείνη τη στιγμή και απαίτησε να κατάσχει τις υπόλοιπες!!! Οι αφισοκολλητές φυσικά αρνήθηκαν και ο τύπος αυτοαναγορεύτηκε σε μπάτσο και απαίτησε να μην απομακρυνθούν, μέχρι να έρθει η Αστυνομία που είχε καλέσει. Προχώρησε μάλιστα και σε τσαμπουκά, κλείνοντάς τους το δρόμο με αυτοκίνητο του Δήμου και προπηλακίζοντάς τους. Οταν έφτασε η Αστυνομία, πήρε τα στοιχεία των αφισοκολλητών, αλλά ο προϊστάμενος απαιτούσε τη σύλληψή τους. Ηταν τόσο προκλητικός που προκάλεσε το μένος των θαμώνων παρακείμενης καφετέριας. Ενας απ’ αυτούς, μάλιστα, σηκώθηκε, πήρε μια αφίσα και την κόλλησε μόνος του στην κολόνα της καφετέριας.
Περιττεύει, βέβαια, να πούμε ότι το Περιστέρι, όπως κάθε περιοχή, είναι πηγμένο στη διαφημιστική αφίσα, έναντι της οποίας ο προϊστάμενος (και ο δήμαρχος Α. Παχατουρίδης, που του έχει αναθέσει αυτό το ρόλο) δεν δείχνουν κατασταλτικές διαθέσεις. Γιατί άραγε; Ο νοών νοείτω… «Το Περιστέρι πραγματικά αλλάζει» γράφει σαρκαστικά στην καταγγελία της η Επιτροπή. Και μεις συμπληρώνουμε: ας «αλλάξουμε» κι εμείς. Δεν θα ήταν καθόλου άσχημη ιδέα μια μαζική αφισοκόλληση από ένα ευρύτατο φάσμα πολιτικών και κοινωνικών δυνάμεων. Για να δούμε τι θα κάνει τότε ο ψευτόμαγκας και η παρέα του.