Υστερα από μήνες μαγειρεμάτων βγήκε το βούλευμα για τις κατηγορίες σε βάρος του Κώστα Αβραμίδη. Ενα βούλευμα εξίσου προκλητικό με το όλο στήσιμο αυτής της υπόθεσης, που συνεχίζει την ομηρία του Αβραμίδη, με προφανή στόχο να κατατρομοκρατήσει ολόκληρο το κίνημα αλληλεγγύης στους πολιτικούς κρατούμενους.
Με πλειοψηφία 2 προς 1 το Συμβούλιο Εφετών κρατάει την υπόθεση ανοιχτή και διατάζει να γίνει πραγματογνωμοσύνη, για να διαπιστωθεί αν το αποτύπωμα που η Ασφάλεια υποστηρίζει ότι βρήκε στο βιβλίο «Το ελληνικό αντάρτικο πόλεων», που κατά την άποψη των διωκτικών αρχών βρέθηκε στη γιάφκα της 17Ν στην οδό Πάτμου, ανήκει στον Κ. Αβραμίδη. Δηλαδή, αν το αποτύπωμα είναι του Αβραμίδη, αυτός πρέπει να παραπεμφθεί σε δίκη κατηγορούμενος ως μέλος της 17Ν και… ως ηθικός αυτουργός των ενεργειών της (βάσει των προκηρύξεων που σκανάρισε για να δημοσιευτούν στο site της Συσπείρωσης Ενάντια στην Κρατική Τρομοκρατία).
Εδώ η «αντιτρομοκρατία» κάνει κυριολεκτικά ένα άλμα. Γιατί θεωρεί ως ένδειξη ενοχής αποτύπωμα σε κινητό αντικείμενο και μάλιστα βιβλίο, το οποίο κάποιος θα μπορούσε να είχε πιάσει οπουδήποτε (αυτό ανεξάρτητα από το αν είναι ή όχι το αποτύπωμα του Αβραμίδη, ο οποίος είχε δηλώσει ότι δεν μπορεί να γνωρίζει). Οσο για τις προκηρύξεις και την… ηθική αυτουργία τί να πούμε εμείς, όταν οι ίδιοι οι ασφαλίτες έχουν αποφανθεί ότι σκαναρίστηκαν μεταγενέστερα και με σύστημα που δεν υπήρχε όταν γραφόταν τα πρωτότυπα.
Ενας δικαστής είχε την άποψη ότι δεν στοιχειοθετείται καμιά ένδειξη ενοχής και πρέπει να παύσει οριστικά η δίωξη κατά του Κ. Αβραμίδη, άποψη που ως γνωστόν είχε και ο ειδικός εφέτης ανακριτής Λ. Ζερβομπεάκος, στον οποίο η Αντιτρομοκρατική έστειλε «πακέτο» τον Αβραμίδη μετά τη σύλληψή του το Μάη του 2003.
Είναι φανερό ότι παρατείνεται η ομηρία του Κ. Αβραμίδη για λόγους ευδιάκριτους. Για να συντηρείται η τρομοϋστερία, να επιδεικνύεται καλή διαγωγή στους Αμερικάνους και να μπαίνει σε λογική ομηρίας όλος ο κόσμος της αλληλεγγύης. Ας το πάρουν είδηση, όμως, ότι και αυτή η πρόκληση δεν θα τους περάσει.