«Ολη η Αστυνομία δέρνει κρατούμενους, εμένα βρήκαν ως τον μόνο ένοχο; Το ξύλο είναι συνηθισμένη μέθοδος, τώρα το μαθαίνετε εσείς; Ολοι το γνωρίζουν. Εχετε δει ότι πολλές φορές πηγαίνουν στον εισαγγελέα άτομα με μαυρισμένα μάτια, σκισμένα πρόσωπα. Αυτά πως πιστεύετε ότι προκαλούνται; Πάνω στη σύλληψη; Δεν νομίζω».
Προκλητικός, κυνικός, αμετανόητος ο βασανιστής (ένας από τους βασανιστές) του ΑΤ Ομονοίας μίλησε στο «Πρώτο Θέμα». Πόζαρε κιόλας για φωτογραφίες της εφημερίδας, προφανώς για να δείξει ότι δεν φοβάται τίποτα. Τα γελοία επιχειρήματα που επιστρατεύει για να πέσει στα μαλακά δεν μας ενδιαφέρουν εδώ (αν και κάποια στιγμή θα παίξουν ρόλο στη δίκη του). Γιατί, βέβαια, δεν αντέχει στην κοινή λογική το επιχείρημα ότι δυο νεαροί μικροπαραβάτες, που ξέρουμε καλά τι ψυχολογία έχουν, μπήκαν στο Τμήμα με χειροπέδες κι άρχισαν να βρίζουν τη μάνα, τον πατέρα κι όλο το σόι του ασφαλίτη. Εκείνο που μας ενδιαφέρει σ’ αυτό το σημείωμα είναι η δημόσια επιβεβαίωση αυτού που όλοι γνωρίζουν, αλλά υποκριτικά παριστάνουν τους έκπληκτους όταν αποκαλύπτονται περιστατικά.
Η παραπάνω φωτογραφία είναι δημοσιευμένη εδώ και τρεις βδομάδες στην πρώτη σελίδα του Indymedia. Αν και τραβηγμένη με κινητό, δείχνει καθαρά ένα πρόσωπο τσακισμένο από χτυπήματα. Είναι το ένα από τα δύο παιδιά που πιάστηκαν στο Φάληρο για απόπειρα εμπρησμού αυτοκινήτου της Δημοτικής Αστυνομίας, πράξη της οποίας ανέλαβαν θαρραλέα την ευθύνη. Η συνήγορός τους Γιάννα Κούρτοβικ κατήγγειλε από την πρώτη στιγμή και στις εισαγγελικές αρχές και στα ΜΜΕ ότι οι δυο συλληφθέντες εδάρησαν ανηλεώς από τους ασφαλίτες που τους συνέλαβαν. Και όμως, κανενός το αυτί δεν ίδρωσε. Οι εισαγγελικές και δικαστικές αρχές θεώρησαν -προφανώς- ότι τα εμφανή τραύματα στο πρόσωπο προήλθαν από σύγκρουση κατά τη σύλληψη. Δέχτηκαν, δηλαδή, χωρίς να κάνουν καν μια προκαταρκτική εξέταση, ότι δυο νέα παιδιά ήταν σε θέση να τα βάλουν με καμιά δεκαπενταριά ασφαλίτες που ήταν στην ενέδρα και πως για να καταφέρουν να τους συλλάβουν έπρεπε να τους λιώσουν στο ξύλο.
Από τη στιγμή που δεν κινήθηκαν αυτεπάγγελτα οι εισαγγελικές και δικαστικές αρχές και ασχολήθηκαν μόνο με την προφυλάκιση των δύο νεαρών αναρχικών (και της κοπέλας που ήταν μαζί τους, χωρίς να έχει καμιά συμμετοχή και που την προφυλάκισαν κι αυτή, καίτοι υπέστη ισχυρό σοκ), δεν θα ποεριμέναμε να ασχοληθούν ο Πολύδωρας με το Δημοσχάκη.