Μετά τον συνδικαλιστή των βιβλιοϋπάλληλων Δ. Πουλόπουλο, που καταδικάστηκε επειδή μοίραζε συνδικαλιστική προκήρυξη που κατήγγειλε τις αυθαιρεσίες των ιδιοκτητών φροντιστήριου ξένων γλωσσών, ένας ακόμη συνδικαλιστής βρίσκεται αντιμέτωπος με παρόμοια δίωξη. Πρόκειται για τον πρόεδρο του Σωματείου Ιδιωτικών Υπαλλήλων Κέρκυρας και στέλεχος του ΠΑΜΕ Π. Μπάνο, ο οποίος κλήθηκε να καταθέσει ανωμοτί (δηλαδή ως ύποπτος) στο αστυνομικό τμήμα, κατόπιν παραγγελίας του Εισαγγελέα Πρωτοδικών Κέρκυρας που αφορά ανακοίνωση που εξέδωσε το σωματείο για τη γνωστή υπόθεση του «Τζάμπο».
Στη Ζάκυνθο, ο τοπικός εισαγγελέας απειλεί με παραπομπή στο αυτόφωρο τους εργαζόμενους στο Σύνδεσμο Υδρευσης Ζακύνθου, επειδή πραγματοποιούν επίσχεση εργασίας διεκδικώντας την καταβολή δεδουλευμένων (δεν έχουν πληρωθεί τέσσερα μηνιάτικα, δώρο Πάσχα και κάποια αναδρομικά)!
Το «δόγμα Σανιδά» εξαπλώνεται παντού: τσακίστε κάθε εργατική αντίσταση. Ποινικοποιήστε ακόμα και νόμιμες μορφές συνδικαλιστικής δράσης, όπως η επίσχεση εργασίας, ακόμα και το δικαίωμα του λόγου μέσω των συνδικαλιστικών ανακοινώσεων.