Ο αγώνας, έστω και σε προπαρασκευαστικό στάδιο, έφερε τα πρώτα αποτελέσματα. Χάρη στη δραστήρια δουλειά του «Ανοιχτού Μετώπου για την Υπεράσπιση των Δικαιωμάτων των Μεταναστών», οι πρώην απεργοί πείνας της Υπατίας και της Θεσσαλονίκης απέκτησαν και πάλι φωνή, φώναξαν «είμαστε εδώ και έτοιμοι ν’ αγωνιστούμε πάλι για ν’ ανανεωθούν τα χαρτιά μας» και από πλευράς κυβέρνησης έγινε η πρώτη υποχώρηση. Με διαταγή του αρχηγείου της ΕΛΑΣ, οι αρμόδιες αστυνομικές αρχές έκαναν δεκτές τις αιτήσεις των μεταναστών, που μέχρι εκείνη τη στιγμή αρνούνταν να παραλάβουν. Μέχρι χτες Παρασκευή, όλοι οι πρώην απεργοί πείνας υπέβαλαν αιτήσεις για την ανανέωση της εξάμηνης βεβαίωσης «αναβολής της απομάκρυνσης» και μπορούν να κυκλοφορούν και πάλι χωρίς το φόβο της σύλληψης (οι αιτήσεις είναι νομιμοποιητικά έγγραφα, μέχρι να δοθεί απάντηση σ’ αυτές).
Φυσικά, η παραλαβή των αιτήσεων από μόνη της δεν σημαίνει τίποτα. Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι μια παρελκυστική τακτική, προκειμένου να διαλυθεί εν τη γενέσει της η διαδικασία αγωνιστικής επανενεργοποίησης των πρώην απεργών πείνας και να ‘ρθει σε δεύτερη φάση η απόρριψη. Στην τελευταία ενημέρωση που έκανε στους πρώην απεργούς πείνας το «Ανοιχτό Μέτωπο» τόνιζε:
«Αδέρφια και σύντροφοι στον αγώνα
Οι καταγγελίες και οι συνεχείς πιέσεις μας έφεραν το πρώτο αποτέλεσμα. Η Διεύθυνση Αλλοδαπών Αττικής, που αρνούνταν μέχρι τώρα ακόμα και να παραλάβει τις νόμιμες αιτήσεις μας, σήμερα μας απάντησε ότι θα δεχτεί τις αιτήσεις μας για την ανανέωση των “χαρτιών” μας.
Οργανωμένα, λοιπόν, όπως και τις προηγούμενες φορές, θα πάμε στις αρμόδιες αστυνομικές υπηρεσίες και θα καταθέσουμε τις αιτήσεις για την ανανέωση των “χαρτιών” μας, όπως κάναμε και τα προηγούμενα εξάμηνα.
Ομως, δεν έχουμε ακόμη καμιά απάντηση για την τύχη των αιτήσεών μας. Τις προηγού-μενες φορές, όταν καταθέταμε τις αιτήσεις, ξέραμε ότι θα πάρουμε αμέσως και την ανανεωμένη βεβαίωση “αναβολής της απομάκρυνσης”. Τώρα δεν έχουμε ακόμη καμιά απάντηση.
Είναι πολύ πιθανό η κυβέρνηση να έκανε έναν ελιγμό, με σκοπό να μας αποδιοργανώσει. Να δέχτηκε να πάρει τις αιτήσεις, για να μας καθησυχάσει, να μας αποκοιμίσει, για να πάψουμε να ετοιμαζόμαστε για αγώνα, όπως κάνουμε το τελευταίο χρονικό διάστημα.
Γι’ αυτό και πρέπει να σφίξουμε την ενότητά μας, να συνεχίσουμε τις συσκέψεις μας και να είμαστε πανέτοιμοι να μπούμε άμεσα σε αγώνα για να πετύχουμε την ανανέωση των βεβαιώσεων.
ΤΗ ΝΙΚΗ ΘΑ ΤΗ ΦΕΡΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΑΓΩΝΑΣ
ΜΕ ΑΓΩΝΑ ΚΑΤΑΚΤΗΣΑΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ, ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΓΩΝΑ ΘΑ ΤΙΣ ΑΝΑΝΕΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ».