Ωμή και απροκάλυπτη παραβίαση του πανεπιστημιακού ασύλου καταγγέλλει ο Σύλλογος Φοιτητών Κοινωνικής Ανθρωπολογίας και Ιστορίας «Οδυσσέας Ελύτης» (Πανεπιστήμιο Αιγαίου, Λέσβος). Μπάτσοι εισέβαλαν στο προαύλιο των εγκαταστάσεων του πανεπιστημίου στο Λόφο «Ξενία», το πρωί της Τετάρτης 20 Ιούνη, ύστερα από κάλεσμα φύλακα, που είχε προσωπικό διαπληκτισμό με μεταπτυχιακό φοιτητή. Οι μπάτσοι όχι μόνο εισέβαλαν στο χώρο χωρίς να έχουν άδεια, αλλά προχώρησαν και στη σύλληψη του φοιτητή, ο οποίος παραπέμφθηκε στο αυτόφωρο, όπου δικάστηκε και καταδικάστηκε για εξύβριση και αντίσταση!
Οι εισαγγελικές αρχές, που είχαν υποχρέωση να ασκήσουν αυτεπάγγελτα δίωξη κατά των μπάτσων που ενήργησαν παράνομα, δεν συγκινήθηκαν. Αντίθετα, βρήκαν την ευκαιρία να ασκήσουν δίωξη κατά του φοιτητή, νομιμοποιώντας έτσι την παραβίαση του ασύλου. Παχυδερμισμό επέδειξαν και οι πρυτανικές αρχές, που όχι μόνο δεν κινητοποιήθηκαν ενάντια στην ωμή παραβίαση του ασύλου από τους μπάτσους, αλλά απαξίωσαν και να παρευρεθούν στο δικαστήριο για να υποστηρίξουν τον φοιτητή.
Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Αν δεν είχε μεσολαβήσει η λυσσασμένη εκστρατεία ενάντια στο άσυλο, οι μπάτσοι δεν θα διανοούνταν να μπουκάρουν σε πανεπιστημιακό χώρο. Αν δεν υπήρχε η αδιαφορία (ή μήπως συνενοχή;) των πρυτανικών αρχών, η υπόθεση αυτή δεν θα είχε θαφτεί.