Οταν διαβάσαμε την ανακοίνωση του Σωματείου Εργαζομένων στον Ερυθρό Σταυρό δεν πιστεύαμε στα μάτια μας. Η γλώσσα, οι οξύτατες εκφράσεις ήταν ασυνήθιστες για ανακοίνωση εργατικού σωματείου. Θα πρέπει να είχαν «φρικάρει» για να μιλούν με τέτοια γλώσσα. Κι όταν «φρικάρουν» άνθρωποι που έχουν συνηθίσει να αντιμετωπίζουν καθημερινά το θάνατο και τα βαριά τραύματα, λόγω της δουλειάς τους (μιλάμε για οδηγούς ασθενοφόρων, νοσηλεύτριες, τραυματιοφορείς), η εικόνα που αντίκρισαν θα πρέπει να ξεπερνούσε όλες τις προηγούμενες που είχαν δει σε ανάλογες περιπτώσεις.
Μιλήσαμε με εργαζόμενους του Ερυθρού Σταυρού. Μας είπαν ότι εκείνο που τους εξόργισε είναι πως και οι σαράντα περίπου τραυματίες που είτε διακομίστηκαν με ασθενοφόρα είτε τους μετέφεραν φίλοι τους στο νοσοκομείο που εφημέρευε, έφεραν χτυπήματα από τους ώμους και πάνω. Χτυπήματα κυρίως στην αυχενική χώρα, στο κρανίο ακόμα και στο πρόσωπο. Μια κοπελίτσα είχε υποστεί κάταγμα αυχενικού σπονδύλου. Το χτύπημα αυτό θα μπορούσε να την είχε αφήσει ανάπηρη, μας είπαν. Μια άλλη κοπελιά είχε χτυπηθεί στο μάτι και οι γιατροί στην αρχή νόμιζαν ότι θα χάσει την όρασή της. Το γεγονός ότι όλα τα χτυπήματα ήταν ψηλά, σημαίνει ότι χτυπούσαν σκόπιμα στο κεφάλι. Μας είπαν ακόμη ότι οι 7 συλληφθέντες τραυματίες μεταφέρθηκαν χαράματα από τη ΓΑΔΑ στο νοσοκομείο και κυριολεκτικά απήχθησαν από τους ασφαλίτες. Ευθύνες έριχναν και στους γιατρούς που εφημέρευαν, οι οποίοι όφειλαν να κάνουν εισαγωγή στο νοσοκομείο τουλάχιστον αυτούς που είχαν χτυπήματα στο κεφάλι. Είναι δυνατόν να συνιστάς στον ασθενή που έχει υποστεί διάσειση να τον ξυπνούν κάθε τρεις ώρες και να τον στέλνεις στο κελί της ΓΑΔΑ;
Παραθέτουμε ολόκληρη την ανακοίνωση.
ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ
ΚΟΡΓΙΑΛΕΝΕΙΟ-ΜΠΕΝΑΚΕΙΟ ΝΕΕΣ
ΑΘΗΝΑ 9 ΜΑΡΤΙΟΥ 2007
ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ
Καταγγέλουμε την πρωτοφανή βαρβαρότητα και αγριότητα των επιθέσεων της αστυνομίας σε φοιτητές, εκπαιδευτικούς, εργαζόμενους και νεολαία κατά τη διάρκεια της πορείας διαμαρτυρίας της 8ης Μαρτίου. Η μεγαλύτερη πορεία των τελευταίων ετών με όγκο τουλάχιστον 35.000 διαδηλωτές, αμαυρώθηκε από την κυβέρνηση και την αστυνομία. Οι αυριανοί επιστήμονες παρουσιάζονται από την κυβέρνηση και τα μέσα ενημέρωσης σαν εγκληματίες. Στον τόπο όπου είναι γνωστό ότι τα δημοκρατικά δικαιώματα κατακτήθηκαν με αυτούς ακριβώς τους αγώνες των φοιτητών. Κι έτσι εκείνοι που αναγκάζουν τους λαούς να βγαίνουν στους δρόμους ζητούν συνένοχους από την κοινή γνώμη για να καλύψουν το έγκλημά τους.
Κατά τη διάρκεια της εφημερίας του Νοσοκομείου μας γίναμε όλοι μάρτυρες της τραγικής αυτής και αιματοβαμμένης επίθεσης, όταν τριάντα και πλέον τραυματίες προσήλθαν με τραύματα στον αυχένα και στο κεφάλι στα επείγοντα. Το είδος των χτυπημάτων και η σοβαρότητα των κακώσεων που υπέστησαν αποδεικνύει ότι πρόκειται για μεθοδευμένη δολοφονική επίθεση ενάντια στον καθένα που αγωνίζεται για τα δικαιώματά του, για δημόσια και δωρεάν παιδεία.
Στο Νοσοκομείο παραμένουν άτομα που νοσηλεύονται, ενώ επτά τραυματίες-κρατούμενοι προσήχθησαν με καθυστέρηση πολλών ωρών, τα ξημερώματα και επέστρεψαν με μυστικότητα στη Γ.Α.Δ.Α Ανησυχούμε για την κατάσταση των τραυματιών. Ανησυχούμε για την καταστολή κάθε πορείας. Ποιο θα είναι το μέλλον κάθε δικής μας αντίδρασης για τις ελλείψεις στο σύστημα υγείας; Θα περιμένουμε ένα νέο ξυλοδαρμό στον ξεσηκωμό των Νοσοκομείων;
Ανησυχούμε, αντιστεκόμαστε, αγωνιζόμαστε. Ο αγώνας δεν σταματάει εδώ. Κόντρα στη βία της εξουσίας επιμένουμε να διεκδικούμε τα δικαιώματά μας.
Στο πλευρό του φοιτητή, του εργαζόμενου, του κάθε αγωνιζόμενου.
Δ.Σ.
ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΕΡΥΘΡΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ