Αίσχος! Μ’ αυτή τη λέξη μόνο μπορεί να περιγραφούν όσα γίνονται στη δίκη των 49 διαδηλωτών που συνελήφθησαν στις 8 Μάρτη. Την Παρασκευή 23 Μάρτη, στη μεγάλη αίθουσα του Εφετείου όπου μεταφέρθηκε η δίκη, ακούσαμε την πρόεδρο να δηλώνει ότι υπήρξε κάποια παρεξήγηση και ότι η αίθουσα δεν διατίθεται! Η εισαγγελέας πρότεινε αμέσως αναβολή επ’ αόριστον. Οι συνήγοροι κατήγγειλαν μεθόδευση από πλευράς υπουργείου, προκειμένου να κρατηθούν οι κατηγορούμενοι σε ομηρία και να πληγεί έτσι ο αγώνας του φοιτητικού κινήματος. Το ίδιο υποστήριξε και ο Σ. Σαγκριώτης, ο μοναδικός κατηγορούμενος που ζήτησε το λόγο. Με το που άκουσε την καταγγελία του, η πρόεδρος διέκοψε αμέσως τη συνεδρίαση. Τελικά, κάτω από την πίεση των καταγγελιών, η δίκη δεν αναβλήθηκε, αλλά μεταφέρθηκε και πάλι στην άθλια αίθουσα του Πρωτοδικείου, όπου οι μισοί δικηγόροι στέκονται όρθιοι, όπως όρθιο στέκεται και το ακροατήριο.
Ταυτόχρονα, διαπιστώθηκε μια ακόμα λαθροχειρία της εισαγγελίας: ενώ η κατηγορία της απόπειρας πρόκλησης σωματικής βλάβης αρχικά είχε αποδοθεί μόνο σε έναν από τους συλληφθέντες (τον μοναδικό εργαζόμενο, ο οποίος μάλιστα είχε κρατηθεί κατά το τριήμερο, με την επίκληση αυτού ακριβώς του λόγου), μια μέρα μετά βρέθηκαν να έχουν και οι υπόλοιποι 48 και αυτή την κατηγορία. Δηλαδή, παραπέμφθηκαν στο Αυτόφωρο με δυο κατηγορίες, ξεκίνησε η δίκη τους μ’ αυτές, και την επομένη οι κατηγορίες έγιναν τρεις!
Η πρώτη μέρα αναλώθηκε στην υποβολή σωρείας ενστάσεων από τη μεριά των συνηγόρων, που αφορούσαν ακυρότητα της προδικασίας, ακυρότητα του κατηγορητήριου κ.λπ. Ηταν τόσο τεκμηριωμένες οι ενστάσεις, τόσο το αποδεικτικό υλικό, που η εισαγγελέας αναγκάστηκε να καταφύγει σε ένα νομικό ακροβατισμό. Πρότεινε να μη ληφθούν υπόψη οι φερόμενες ως προανακριτικές απολογίες, αφού δόθηκαν χωρίς την παρουσία δικηγόρου, τον οποίο επιμόνως ζητούσαν οι κατηγορούμενοι, όμως η ένσταση να απορριφθεί, γιατί στα αυτόφωρα αδικήματα δεν είναι απαραίτητο να γίνει προανάκριση. Το δικαστήριο απέρριψε τις ενστάσεις, επιφυλάχτηκε ως προς την πρόταση της εισαγγελέα και αναγκαστικά αφαίρεσε την κατηγορία της «σύστασης συμμορίας», γιατί δε μπορούσε να κάνει διαφορετικά. Ο νόμος απαιτεί να έχουν ενωθεί κάποιοι για να διαπράξουν αδικήματα που τιμωρούνται με φυλάκιση τουλάχιστον ενός έτους και κατηγορία για τέτοιο αδίκημα δεν είχε απαγγελθεί κατά των 49. Οπότε η μία κατηγορία έφυγε από τη μέση.
Υστερα άρχισε το μαρτύριο των ΜΑΤάδων μαρτύρων κατηγορίας. Κυριολεκτικά ήταν για λύπηση. Οπως χαρακτηριστικά σχολίασε υπερασπιστής ήταν όλοι κάτω από το επίπεδο πρωτοετή της σχολής ψευδομαρτύρων. Καθώς οι συνήγοροι είναι πολλοί και η κατάθεση του κάθε ΜΑΤά κρατάει ώρες, δεν είναι σε θέση να θυμηθούν τι είπαν προηγούμενα και έτσι από ώρα σε ώρα αυτοδιαψεύδονται. Φυσικά, ούτε λόγος να γίνεται για συνέπεια ως προς τα όσα αναφέρονται στις προανακριτικές τους καταθέσεις, αφού αυτές -όπως συνηθίζεται- τις έγραψαν άλλοι και τους φώναξαν να τις υπογράψουν.
Δυστυχώς, ο χώρος δεν επαρκεί για να παραθέσουμε μια στοιχειωδώς αντιπροσωπευτική σταχυολόγηση από τα μαργαριτάρια των μπάτσων. Θα απαιτούνταν βιβλίο. Σημειώνουμε μόνο την εμφανή προσπάθεια της προέδρου να τους προστατεύσει, γεγονός που επίσης δεν μας εκπλήσσει. Η προσπάθεια επικεντρώνεται πλέον μπας και σταθεί η κατηγορία της «διατάραξης κοινής ειρήνης», όμως και αυτό δύσκολα θα περάσει. Αν περάσει θα έχουμε να κάνουμε με ένα ακόμα δικαστικό σκάνδαλο.