Απορρίφθηκε από το Συμβούλιο Πλημμελειοδικών Αθήνας η προσφυγή του Βασίλη Στεργίου ενάντια στη διάταξη του ανακριτή με την οποία προφυλακίστηκε. Εξίσου προκλητικό με την απόρριψη της προσφυγής είναι το σκεπτικό της: είναι οικοδόμος και συμμετέσχε στο πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο με σκοπό να προκαλέσει επεισόδια! Μόλις περαιωθεί η ανάκριση ο Στεργίου θα έχει δικαίωμα να υποβάλει αίτημα αποφυλάκισης με όρους στο Συμβούλιο Εφετών.
Απορριπτική είναι και η πρόταση του εισαγγελέα προς το Συμβούλιο Πλημμελειοδικών Θεσσαλονίκης για την αποφυλάκιση του 19χρονου φοιτητή Π.Κ. (του διάσημου πλέον -παρά τη θέλησή του- «Παναγιώτη με τα πράσινα σταράκια»). Ο εισαγγελέας χαρακτηρίζει τον φοιτητή ως «ύποπτο για τη διάπραξη νέων αξιόποινων πράξεων».
Και στη μια και στην άλλη περίπτωση έχουμε μια σκλήρυνση της καταστολής, που δείχνει ότι οι δικαστικές αρχές λειτουργούν σαν βοηθός της Αστυνομίας. Ο Στεργίου είναι ο μόνος από τους 61 συλληφθέντες της 8ης Μάρτη που κλείστηκε στη φυλακή, επειδή στο πρόσωπό του συνέτρεχαν δυο ιδιότητες: οικοδόμος και αναρχικός. Ο Π.Κ. δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο. Και έχει αδιάσειστα στοιχεία που πιστοποιούν το άλλοθί του για τις πράξεις που κατηγορείται. Στοιχεία που τα έχει δει το πανελλήνιο, καθώς αποτυπώθηκαν στις εφημερίδες και παίχτηκαν από τηλεοπτικούς σταθμούς. Εχει δίπλα του όχι μόνο τους συμφοιτητές του αλλά ακόμη και την πρυτανεία του ΑΠΘ. Τον έστειλαν στη φυλακή σε μια επίδειξη τσαμπουκά ενάντια σ’ όλους αυτούς. Και ασκείται πίεση να εξακολουθήσουν να τον κρατούν φυλακισμένο, προκειμένου να σταλεί ένα τρομοκρατικό μήνυμα σε όλους. Ενα μήνυμα κινηματικής παράλυσης.