Δεν είναι η πρώτη φορά που η αστυνομία προχωρεί σε προληπτικές συλλήψεις. Η διαφορά των προληπτικών συλλήψεων της περασμένης Τετάρτης με ανάλογες κινήσεις στο παρελθόν είναι πως αυτή τη φορά έγιναν σε πολιτικές προσυγκεντρώσεις στις γειτονιές, ενώ δεν υπήρξε καμιά καταγγελία από τα αστικά ΜΜΕ.
Στου Ζωγράφου κυνήγησαν και έπιασαν ακόμα και μαθητές σχολείων που πήγαιναν στην προσυγκέντρωση στην πλατεία Γαρδένιας και στη Δάφνη συνέλαβαν κόσμο ο οποίος επίσης συγκεντρωνόταν για να πορευτεί προς την κεντρική διαδήλωση.
Είναι φανερό πως οι συγκεκριμένες προσυγκεντρώσεις επιλέχτηκαν για να εγκαινιαστεί η νέα τακτική και όχι γιατί η αστυνομία γνώριζε ή είχε στοιχεία ότι ανάμεσα σ’ αυτούς που θα συγκεντρώνονταν στις δυο γειτονιές θα βρίσκονταν «ταραχοποιά στοιχεία». Αλλωστε, όσους συνέλαβαν προληπτικά τους άφησαν ελεύθερους μετά τη λήξη της απεργιακής πορείας.
Μήνυμα θέλησαν να στείλουν και αυτό το μήνυμα ήταν σαφές: μπορούμε να πιάνουμε όποιον θέλουμε, όπου θέλουμε, όποτε θέλουμε. Αν μάλιστα συνδυαστούν οι συγκεκριμένες προληπτικές συλλήψεις με τις πρόσφατες αστυνομικές επιχειρήσεις σε στέκια και καταλήψεις (Δημοτική Αγορά Κυψέλης στην Αθήνα, Δέλτα στη Θεσσαλονίκη), μας οδηγούν στο συμπέρασμα ότι στοχοποιούνται κοινωνικές πρωτοβουλίες που δεν είναι ελεγχόμενες από τα κοινοβουλευτικά κόμματα και οι οποίες, εκτός των άλλων, αναπτύσσουν και αντιφασιστική δράση. Οι γειτονιές πρέπει να παραδοθούν στα νεοναζιστικά τάγματα εφόδου.