«Συνέλαβαν ένα παλικάρι 36 ετών και μας παρέδωσαν ένα καμένο πτώμα…».
Συγγενείς του πυρπολημένου Βασίλη Καραλευθέρη.
«Πώς ο Βασίλης έβαλε φωτιά στο στρώμα, αφού, όπως είναι γνωστό, σε τέτοιες περιπτώσεις αφαιρούνται τα “επικίνδυνα” αντικείμενα (αναπτήρες, νυχοκόπτες, ζώνες, κορδόνια) από τους κρατούμενους;»
Ερώτημα που «καίει».
Δεμένος με χειροπέδες, σύμφωνα με τον ιατροδικαστή Ιωάννη Χριστοφορίδη, που διενήργησε τη νεκροψία-νεκροτομή, τυλίχτηκε στις φλόγες ο συμπολίτης μας, που βρήκε το θάνατο στα κρατητήρια της «Ασφάλειας» της πόλης μας, όπου παρέμεινε κρατούμενος για κατοχή… δέκα γραμμαρίων χασίς! Οταν ο «εγκληματίας» ανασύρθηκε νεκρός από τα κρατητήρια, το σώμα του ήταν αποτεφρωμένο!
Ερωτήματα πολλά: Γιατί φορούσε χειροπέδες, αφού ήταν κλειδωμένος μέσα στο κελί; Γιατί οι κατά τα άλλα «ευαίσθητοι»… ανθρωποφύλακες άργησαν να αντιληφθούν το συμβάν και, κατά συνέπεια, να αντιδράσουν;
Συμπέρασμα: Πυρπολήσεις – Τυχαίες εκπυρσοκροτήσεις – Καταστολή – Το κράτος δολοφονεί! Το κράτος σκοτώνει κι ο κόσμος το βουλώνει!