Την αριστερή δημοσιογράφο Χάικε Σρέντερ, ανταποκρίτρια στην Αθήνα της εφημερίδας Junge Welt, συνέλαβε στο αεροδρόμιο της Κολωνίας η γερμανική αστυνομία! Ο λόγος; Η δημοσιογράφος ταξίδευε στη Γερμανία προκειμένου να παρουσιάσει το βιβλίο του Σάββα Ξηρού για τα βασανιστήρια που υπέστη στον «Ευαγγελισμό», το οποίο εκδόθηκε στα γερμανικά, από εκδοτικό της Βόνης, στις αρχές του μήνα, σε δική της μετάφραση.
Η Χ. Σρέντερ συνελήφθη αμέσως μόλις προσγειώθηκε το αεροπλάνο στο οποίο επέβαινε και αφέθηκε ελεύθερη την επομένη, με την καταβολή εγγύησης, αφού ολοκληρώθηκε η προανάκριση. Ετσι, μπόρεσε να παρουσιάσει το βιβλίο ακόμα και μέσα στη σφηκοφωλιά του γερμανικού ιμπεριαλισμού, το Ράιχσταγκ, σε εκδήλωση με ακροατές μόνο τους 54 βουλευτές του «Κόμματος της Αριστεράς».
Σε βάρος της Χ. Σρέντερ είχε εκδοθεί από τη γερμανική εισαγγελία ένταλμα σύλληψης το 2001, επειδή συμμετείχε ενεργά στο κίνημα κατά της απαγόρευσης του τουρκικού DHKP-C, στα τέλη της δεκαετίας του ’90. Εκτοτε, δεν την ενόχλησαν ποτέ, μολονότι επισκέφτηκε πολλές φορές τη Γερμανία. Τώρα, όμως, βρισκόμαστε σε μια καινούργια φάση της «αντιτρομοκρατικής» σταυροφορίας. Η μαχητική δημοσιογραφία της και ειδικά οι ανταποκρίσεις της για τις δίκες σκοπιμότητας στα έκτακτα τρομοδικεία της ελληνικής «δημοκρατίας», όπως και για υποθέσεις σαν τις απαγωγές των Πακιστανών μεταναστών, ενοχλούν τους σταυροφόρους. Η μετάφραση του βιβλίου του Σ. Ξηρού, που αποκαλύπτει το ελληνικό Γκουαντανάμο, θεωρήθηκε casus belli και οι επίγονοι της Γκεστάπο και των SS θέλησαν να στείλουν ένα τρομοκρατικό μήνυμα στην ίδια και σε όσους σκέφτονται και ενεργούν όπως αυτή.
Να ξέρουν, όμως, πως δεν θα τους περάσει. Η σιωπή των αμνών, που οι διαχειριστές της βαρβαρότητας θέλουν να επιβάλουν, δεν θα επιβληθεί. Περιμένουμε την επιστροφή της Χάικε στην Ελλάδα, για να τα πούμε από κοντά.