«Ολως τυχαίως», την επαύριο της νέας ξεφτίλας που υπέστησαν τα ΜΑΤ στα Εξάρχεια, συνελήφθη ο γνωστός αναρχικός Παναγιώτης Ασπιώτης, ο οποίος είχε προφυλακιστεί για την υπόθεση της αρπαγής των ασπίδων των ΜΑΤ και αθωώθηκε πανηγυρικά από το Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο. Τώρα, κατηγορείται ότι στις 24 Ιούνη του 2005 συμμετείχε σε ληστεία. Στη διάρκεια επεισοδίων στο Rockwave Festival, κάποιοι πήραν το ταμείο. Δυο χρόνια μετά, συνελήφθη ως ένας από τους δράστες ο Ασπιώτης.
Με τι στοιχεία; Με την ύπαρξη τμήματος δακτυλικού του αποτυπώματος (έτσι λένε οι ασφαλίτες) στην εξωτερική πλευρά μιας ταμειακής μηχανής κυλικείου του φεστιβάλ. Μιας ταμειακής μηχανής που δεν είχε χρήματα και που εκεί που ήταν τοποθετημένη μπορούσαν να την ακουμπήσουν όσοι προσέρχονταν στο κυλικείο για ν’ αγοράσουν κάτι. Και «ανακάλυψαν» το αποτύπωμα του Ασπιώτη δυο χρόνια μετά! Φαίνεται πως ο υπολογιστής που έχουν φέρει για την ταυτοποίηση αποτυπωμάτων χάλασε και κάνουν τη δουλειά με το μάτι!
«Λεπτομέρεια» πρώτη: Ο Ασπιώτης εργαζόταν στο φεστιβάλ και αυτό το βεβαιώνουν οι υπεύθυνοί του. Εργαζόταν όλες τις μέρες που διήρκεσε! «Λεπτομέρεια» δεύτερη: Η μέρα της ληστείας, στην οποία υποτίθεται ότι συμμετείχε ο Ασπιώτης, ταυτίζεται με τη μέρα της επίθεσης ενάντια σε διμοιρία ΜΑΤ στα Εξάρχεια, για την οποία κατηγορήθηκε και αθωώθηκε. Μάλιστα, ένα από τα επιχειρήματά του ήταν ότι αυτός εκείνη την ημέρα εργαζόταν στο Rockwave Festival.
Δεν σε βάλαμε στο χέρι για την επίθεση, θα σε βάλουμε για τη ληστεία. Αυτό είναι το μήνυμα που στέλνουν οι μπάτσοι στον Ασπιώτη. Μήνυμα που έσπευσε να επικυρώσει η «ανεξάρτητη» Δικαιοσύνη που με ομοφωνία ανακριτή και εισαγγελέα τον προφυλάκισε με συνοπτικές διαδικασίες.
Το μήνυμα, όμως, δεν στέλνεται μόνο στον Ασπιώτη. Ούτε μόνο στον αναρχικό χώρο στον οποίο ανήκει. Το μήνυμα στέλνεται σε όποιον αντιστέκεται, σε ό,τι κινείται κόντρα στη «σιωπή των αμνών» που θέλουν να επιβάλουν. Σ’ αυτή την πρόκληση, που δεν είναι καθόλου ανεξάρτητη από τα γεγονότα των τελευταίων ημερών, από την άγρια καταστολή και την προσπάθεια κατατρομοκράτησης του φοιτητικού κινήματος, πρέπει να πάρουν θέση όλοι και όχι μόνο οι… συνήθεις.