Χτες ξεκίνησε η δίκη του αναρχικού Γιάννη Δημητράκη. Δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία πως δεν πρόκειται για μια κοινή υπόθεση ληστείας, αλλά για μια υπόθεση φορτισμένη πολιτικά.
Ο Γ. Δημητράκης από τη στιγμή της σύλληψής του κράτησε μια εξαιρετικά αξιοπρεπή στάση. Το ίδιο και ως κρατούμενος σε διάφορες φυλακές. Ανέλαβε την ευθύνη των πράξεων στις οποίες πήρε μέρος, αρνήθηκε να μιλήσει για τους συνεργάτες του, αρνήθηκε οποιαδήποτε συνεργασία με τους διωκτικούς μηχανισμούς. Εξήγησε επαρκέστατα τα κίνητρα της πράξης του, κίνητρα ιδεολογικά.
Δεν χρειάζεται να συμφωνεί κανείς (και εμείς δεν συμφωνούμε) με την ιδεολογική κατεύθυνση που τροφοδότησε τη δράση του για να εκφράσει την αλληλεγγύη του σ’ έναν άνθρωπο που επέδειξε αξιοπρέπεια και συνέπεια και ο οποίος έχει στοχοποιηθεί από τους διωκτικούς μηχανισμούς, λόγω της ιδεολογικοπολιτικής του ένταξης, με αποτέλεσμα να προσπαθούν να του φορτώσουν πράξεις τις οποίες από την πρώτη στιγμή έχει αρνηθεί.