Γράφαμε στο προηγούμενο φύλλο για τη γελοία απόπειρα τρομοκράτησης του Χριστόδουλου Ξηρού, ο οποίος υπέστη αιφνιδιαστικό έλεγχο του κελιού του στον υπόγειο τάφο του Κορυδαλλού, για να βρουν κινητό τηλέφωνο, όπως του είπαν. Ο λόγος ήταν η τηλεφωνική συνέντευξη που έδωσε στην εκπομπή του Ζούγκλα, η οποία δόθηκε πολύ πριν την ώρα της εκπομπής, από το σταθερό καρτοτηλέφωνο της φυλακής, όπως πολύ καλά γνώριζαν, γιατί παρακολου- θούν τα τηλέφωνα.
Η υπόθεση είχε και συνέχεια. Μια μέρα μετά, ο Χρ. Ξηρός κλήθηκε σε πειθαρχικό, με την κατηγορία της απείθειας, γιατί –όπως του είπαν– παραβίασε διάταξη που απαγορεύει την τηλεφωνική επικοινωνία με άτομα που δεν έχουν δικαίωμα επισκεπτήριου! Ο ίδιος τους δήλωσε ότι δεν πρόκειται να σεβαστεί μια τέτοια διάταξη, διότι είναι συνταγματικό του δικαίωμα να επικοινωνεί με όποιον θέλει. Οπως μας δήλωσε, από τη διαδικασία του πειθαρχικού κατάλαβε ότι η εντολή ήρθε από το υπουργείο και δεν ήταν πρωτοβουλία της φυλακής, η οποία ποτέ μέχρι τώρα δεν έδειξε διάθεση περιορισμού του δικαιώματος της τηλεφωνικής επικοινωνίας των πολιτικών κρατούμενων.
Τελικά, το πειθαρχικό βρήκε τη… σολομώντεια λύση: απάλλαξε τον Χρ. Ξηρό από την κατηγορία, με το σκεπτικό ότι δεν γνώριζε τη συγκεκριμένη διάταξη. Πού θα πάει, όμως, τη βαλίτσα ο Καστανίδης; Θα επιχειρήσει να φιμώσει τους πολιτικούς κρατούμενους, κόβοντάς τους την επικοινωνία με τον έξω κόσμο; Σε μια τέτοια περίπτωση, ο χαρακτηρισμός «λευκά κελιά» θα είναι ακόμα πιο κοντά στην κυριολεξία.
ΥΓ: Οπως μας δήλωσε ο Χρ. Ξηρός, το Μουσείο Λαϊκής Τέχνης στην Πλάκα είχε δεχτεί με χαρά να πραγματοποιήσει έκθεση έργων του. Ξαφνικά, όμως, ενώ όλα ήταν έτοιμα, οι διευθύνοντες το Μουσείο ανακοίνωσαν με θλίψη στο δικηγόρο του, ότι η έκθεση δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί. Προφανώς, οι εντολές ήρθαν άνωθεν και εντάσσονται στην εκστρατεία απαξίωσης των πολιτικών κρατούμενων.