Ο Θωμάς Σερίφης μας παρακάλεσε και ευχαρίστως δημοσιεύουμε επιστολή που έστειλε στο λαθρόβιο λασποέντυπο «Μήνυμα Αντίστασης»:
Αξιότιμε κύριε Διευθυντά
Εδώ και πολύ καιρό παρακολουθώ από τις στήλες του περιοδικού σας την προσπάθεια καταρράκωσης της αξιοπρέπειάς μου και τον εξευτελισμό της προσωπικότητάς μου. Μάλιστα, εάν σκεφτεί κανείς ότι είσαστε ίσως το μοναδικό έντυπο που ασχολείται συστηματικά με τη δίκη της 17Ν, τότε η προσπάθειά σας αυτή λαμβάνει πολύ μεγαλύτερες και πολύ σοβαρότερες διαστάσεις.
Προφανώς και είναι δικαίωμα του κάθε δημοσιογράφου να γράφει την άποψή του τόσο για τη διαδικασία της δίκης όσο και για τα πρόσωπα τα οποία κατηγορούνται. Προφανώς και είναι δικαίωμα του κάθε εντύπου να έχει τις απόψεις του και να προσεγγίζει τη συγκεκριμένη υπόθεση σύμφωνα με τις απόψεις αυτές καθώς και να στηρίζει κάποιους από τους κατηγορούμενους. Αυτό όμως που σαφώς υπερβαίνει τα όρια της ελευθερίας του λόγου είναι η προσπάθεια να πληγεί οποιοσδήποτε των κατηγορουμένων, με τη συστηματική διαστρέβλωση των λεγομένων του και της αλήθειας. Αλλωστε, η άποψη ότι όποιος δεν συμφωνεί με τις απόψεις μας είναι χαφιές μπορεί να έχει πλούσιο παρελθόν αλλά δεν έχει καθόλου μέλλον.
Από την πρώτη δίκη κατέστησα σαφή τη θέση μου και την ακολούθησα πιστά τόσο στο πρώτο δικαστήριο όσο και στην κατ’ έφεση δίκη. Η θέση αυτή, που προφανώς δεν έγινε αντιληπτή από τους συντάκτες σας, συμπυκνώνεται στη φράση “Δεν αναφέρω τίποτα για οποιονδήποτε από τους συγκατηγορούμενούς μου, δεν απαντάω σε καμιά ερώτηση που αφορά άλλον κατηγορούμενο, αναφέρομαι και απαντώ μόνο σε ερωτήσεις που αφορούν το πρόσωπό μου”.
Η θέση αυτή είναι σύμφωνη με το αξιακό μου μοντέλο, τις πολιτικές μου απόψεις και την αξιοπρέπειά μου και ταυτόχρονα είναι σύμφωνη με τις παραδόσεις του επαναστατικού κινήματος. Ουδέποτε ζήτησα από άλλο συγκατηγορούμενό μου να δηλώσει εάν συμμετείχα ή δε συμμετείχα σε κάποια ενέργεια και ουδέποτε κατέδειξα άλλο πρόσωπο σε υπόθεση που άδικα κατηγορούμαι. Δυστυχώς, αυτές είναι ενέργειες άλλων κατηγορούμενων που μάλιστα συχνά λαμβάνουν τα εύσημα από το περιοδικό σας για την περήφανη στάση τους.
Μάλλον υπάρχει κάποια σύγχυση ως προς τον όρο συνεργαζόμενος και περήφανη στάση. Είναι δικαίωμά σας να δίνετε όποιο περιεχόμενο θέλετε στις λέξεις, άλλωστε τελικός κριτής είναι πάντοτε η Ιστορία. Καθ’ όσον όμως με αφορά, η οποιαδήποτε στο μέλλον αναφορά στο πρόσωπό μου με απαξιωτικούς, υβριστικούς και μειωτικούς χαρακτηρισμούς θα με οδηγήσει στο να προστατεύσω την τιμή και την υπόληψή μου με οποιοδήποτε νόμιμο μέσο.
Κορυδαλλός 14 Μαρτίου 2007
Θωμάς Σερίφης