Αλλη μια αίτηση του Δημήτρη Κουφοντίνα να του χορηγηθεί άδεια, την οποία δικαιούται από τότε που συμπλήρωσε 8 χρόνια φυλάκισης, απορρίφθηκε από το Συμβούλιο Φυλακής του Κορυδαλλού, την περασμένη Δευτέρα, 28 Νοέμβρη. Η απόφαση πάρθηκε ομόφωνα από την εισαγγελέα, τη διοίκηση της φυλακής και την «κοινωνική» υπηρεσία. Δεν καθαρογράφηκε ακόμα (πρέπει να γίνουν και οι απαραίτητες συνεννοήσεις «αρμοδίως»), όμως το σκεπτικό ανακοινώθηκε προφορικά στον πολιτικό κρατούμενο και είναι το γνωστό: επειδή δεν υπογράφει δήλωση μετάνοιας!
Η απόφαση που πήρε στις 29 Δεκέμβρη του 2015 το Συμβούλιο Φυλακής ανέδιδε μπόχα μοναρχοφασισμού. Μόνο η Μακρόνησος, τα βασανιστήρια και τα εκτελεστικά αποσπάσματα λείπουν. Διαβάστε και φρίξτε: «Διότι δεν παρέχει εχέγγυα καλής χρήσης της τακτικής αδείας δεδομένου του ότι στο πρόσφατο παρελθόν, έχει δημοσιοποιήσει (με αναρτήσεις κειμένων στο διαδίκτυο) υποστηρικτικές απόψεις υπέρ της δράσης και των απόψεων άλλων τρομοκρατικών οργανώσεων (ΕΛΑ – Πυρήνες της Φωτιάς) με μέλη των οποίων συγχρωτίζεται και εντός φυλακής και συγκεκριμένα στο χώρο που κρατείται όπου και τοποθετήθηκε μετά από δικές του έντονες πιέσεις. Επιπροσθέτως κατά τη γνώμη δύο μελών του Συμβουλίου, ήτοι Προέδρου και Διευθύντριας Κ.Κ. Κορυδαλλού συμπλήρωσε τον απαιτούμενο ελάχιστο χρόνο κράτησης την 05.09.2015, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρ. 55 παρ. 1 του Ν. 2776/99 όπως ισχύει, καθότι η εκτιομένη ποινή είναι αυτή της ισόβιας κάθειρξης και εκτιτέας πρόσκαιρης κάθειρξης 25 ετών, και συνεπώς για χορήγηση τακτικής άδειας απαιτείται πραγματική έκτιση 8 ετών από την ποινή της ισόβιας κάθειρξης και του 1/5 από την ποινή της πρόσκαιρης κάθειρξης, και ως εκ τούτου απαιτείται περαιτέρω δοκιμασία προκειμένου να επιβεβαιωθεί ότι η καλή συμπεριφορά που επιδεικνύει εντός του καταστήματος δεν είναι προσχηματική».
Ο Δ. Κουφοντίνας απάντησε στις 7 Γενάρη του 2016 με την εξής δήλωση: «Επειδή θεωρώ ότι τα δικαιώματα δεν είναι παραχωρήσεις της εξουσίας, αλλά κατακτήσεις έπειτα από σκληρούς αγώνες, κατακτήσεις τις οποίες όλοι οφείλουμε να υπερασπιζόμαστε, από την πλευρά μου, όσο αφορά τα δικαιώματα των πολιτικών κρατουμένων, υποβάλλω από το 2011 – αραιά η αλήθεια είναι – αιτήσεις για το δικαίωμα της άδειας. Ολες αυτές οι αιτήσεις απορρίπτονταν με συνοπτικές διαδικασίες και σαθρές αιτιολογήσεις.
Η τελευταία αίτηση που υπέβαλα επί “αριστερής“ μνημονιακής κυβέρνησης ήταν τον Αύγουστο του 2015, η οποία, αφού “ξεχάστηκε“ επί μήνες σε ένα συρτάρι, απορρίφθηκε τις τελευταίες μέρες του 2015. Η απόρριψη αυτή όμως μας αφορά όλους, επειδή εντάσσεται στο πλαίσιο της συστηματικής περιστολής κάθε δικαιώματος και της ποινικοποίησης κάθε κινητοποίησης (με πιο πρόσφατη, τη νομοθέτηση φυλάκισης τριών ετών για “παρεμπόδιση λειτουργίας αυτοκινητοδρόμου“ – προφανώς από τους αγρότες).
Στην περίπτωση της αίτησής μου, το υπουργείο Δικαιοσύνης, καλυπτόμενο πίσω από μία εισαγγελέα, μεταμφιέζει το Πειθαρχικό Συμβούλιο της φυλακής σε νομοθετικό “σώμα“ που αποφασίζει ότι πλέον οι ισοβίτες δεν μπορούν να πάρουν άδεια στα 8 χρόνια, αλλά τώρα στα 13. Γράφοντας έτσι στα παλιά του τα παπούτσια τον ίδιο τον νόμο τους, τις γνωμοδοτήσεις του Αρείου Πάγου, τις αποφάσεις σε όλες τις φυλακές για παροχή άδειας σε εκατοντάδες ισοβίτες από τα 8 χρόνια, ακόμα και το ίδιο το υπουργείο που μέχρι σήμερα δεν διανοήθηκε να ελέγξει κανένα Π.Σ. καμίας φυλακής για άδειες στα 8 χρόνια.
Ταυτόχρονα μετέτρεψε το Πειθαρχικό Συμβούλιο σε Επιτροπή ελέγχου και παροχής Πιστοποιητικού Κοινωνικών Φρονημάτων, αλλά και Επιτροπή Λογοκρισίας, αφού με εγκαλεί για δημοσιεύσεις στο διαδίκτυο απόψεων οι οποίες “υπερασπίζουν άλλες τρομοκρατικές οργανώσεις“. Με κατηγορεί, επίσης, ότι “συγχρωτίζομαι“ (sic!) με άλλους πολιτικούς κρατούμενους, τους οποίους προφανώς θα έπρεπε να αποφεύγω ως σύγχρονα “μιάσματα“.
Τέλος, μου ανακοινώνει ότι οφείλω να “δοκιμαστώ“, δηλαδή να πάψω να υπερασπίζομαι τις ιδέες μου, να μην τις προβάλλω, να τις αποκηρύξω τελικά.
Είναι καιρός πλέον το υπουργείο να πάψει να κρύβεται πίσω από τα όργανα της φυλακής και να αναλάβει τις ευθύνες του. Αν θέλει, ας καταργήσει τον νόμο για τις άδειες, ή ας τον τροποποιήσει με τη ρητή διατύπωση ότι, όσο αφορά τους πολιτικούς κρατούμενους “δεν δικαιούνται άδειας“, όπως επίσης και “δεν δικαιούνται διά να ομιλούν“, ας εισαγάγει τέλος έναν νέο 509, ώστε ο εξευτελισμός αυτής της “αριστεράς“ να γίνει τέλειος.
Οσο με αφορά, τη μόνη δήλωση που μπορώ να υποβάλω είναι ότι δεν πρόκειται να υπογράψω ποτέ δήλωση μετάνοιας, ούτε δήλωση αποκήρυξης των ιδεών μου».
Ενα χρόνο μετά, το ίδιο σκηνικό επαναλαμβάνεται. Μετά από 14 και βάλε χρόνια στη φυλακή, στερούν από τον Δ. Κουφοντίνα την άδεια που δικαιούται επειδή παραμένει επαναστάτης. Αυτό, βέβαια, αποτελεί τίτλο τιμής για τον Κουφοντίνα, όμως δεν πρόκειται να τους κάνουμε τη χάρη να μείνουμε σ' αυτό. Θα εξακολουθούμε να στηλιτεύουμε την υποκρισία του νομικού τους «πολιτισμού» και την εκδικητικότητα της εξουσίας τους και να διεκδικούμε τα δικαιώματα των πολιτικών κρατούμενων.
Στις 14 Δεκέμβρη, οργανώνεται στο αμφιθέατρο της Νομικής εκδήλωση καταγγελίας και διεκδίκησης (δείτε την αφίσα). Η «Κόντρα» δε χρειάζεται να επαναλάβει τη θέση της για τα δικαιώματα των πολιτικών κρατούμενων, γενικά, και για τον Δημήτρη Κουφοντίνα, ειδικά. Καλούμε σε μαζική παρουσία σ' αυτή την εκδήλωση, για να σταλεί ένα όσο γίνεται πιο μαζικό και δυνατό μήνυμα προς τους κρατούντες, ότι δεν ξεχνάμε τους αιχμάλωτους του επαναστατικού αγώνα, αλλά θα είμαστε πάντοτε δίπλα τους, θα τους στηρίζουμε, θα διεκδικούμε μαζί τους τα δικαιώματα που τους αρνείται το αστικό καθεστώς.