Γίνονται καψόνια στον ελληνικό στρατό; Σε όποιον βάλεις το ερώτημα θα σε κοιτάξει παράξενα: ρωτάνε, ρε φίλε το αυτονόητο; Η φιλοξενία μιας καταγγελίας φαντάρου που κατήγγειλε καψόνια σε στρατόπεδο, στην ιστοσελίδα της Επιτροπής Αλληλεγγύης Στρατευμένων, οδήγησε σε καταδίκη του μέλους της Επιτροπής, Νίκου Αργυρίου, σε φυλάκιση δύο ετών, μετά από μήνυση του τέως διοικητή του Κέντρου Εκπαίδευσης Νεοσυλλέκτων Γρεβενών και σήμερα απόστρατου, Δ. Βούτση.
Κατά διαβολική σύμπτωση, η δίκη του Αργυρίου σε δεύτερο βαθμό είχε προσδιοριστεί για την περασμένη Τρίτη, μέρα κατά την οποία η… αδέκαστη και… ανεξάρτητη Δικαιοσύνη πήρε την ιστορική απόφαση ότι δεν υπήρξε σκάνδαλο του Βατοπεδίου, αλλά όλα ήταν μια… παρεξήγηση, πίσω από την οποία… δεν υπήρχε δόλος. Η δίκη του Αργυρίου διακόπηκε για τις 3 Απρίλη, όμως η σύγκριση προκύπτει αβίαστα. Αθώοι εκείνοι που εμπνεύστηκαν και διεκπεραίωσαν ένα από τα μεγαλύτερα σκάνδαλα σε βάρος της δημόσιας περιουσίας, ένοχος κάποιος που φιλοξένησε καταγγελία για καψόνια στο στρατό!
Είναι προφανές ότι πίσω από την εξοντωτική ποινή των δύο ετών φυλάκισης υπάρχει η πρόθεση των κατασταλτικών μηχανισμών να βουλώσουν στόματα. Να κρατήσουν κάθε πλευρά αυτού του μηχανισμού στο απυρόβλητο.