Ο 19χρονος «πρασινοπάπουτσος» φοιτητής είναι ελεύθερος. Μετά την πλατιά δημοσιότητα που πήρε το θέμα του, την εμπλοκή κοινοβουλευτικών κομμάτων και την «υιοθέτησή» του από συγκροτήματα των ΜΜΕ, το Συμβούλιο δε μπορούσε να κάνει διαφορετικά. Ολη η Ελλάδα ήξερε πλέον, ότι ο Παναγιώτης υπήρξε θύμα σκευωρίας. Οτι επιλέχτηκε όχι για τα πράσινα παπούτσια (αυτά το πολύ να δικαιολογούσαν την αρχική προσαγωγή του), αλλά επειδή ήταν ένας από τους 49 συλληφθέντες της πανεκπαιδευτικής διαδήλωσης της 8ης Μάρτη, που αθωώθηκαν. Είναι γνωστά τα όσα ακολούθησαν τη σύλληψή του, να μην τα επαναλαμβάνουμε.
Ηταν τόσο καθαρή η σκευωρία στην περίπτωσή του (αλήθεια, με τους σκευωρούς θα ασχοληθεί κανένας;), που βρήκαν ευκαιρία να κάνουν πολιτική σπέκουλα και τζάμπα διαφήμιση πολλοί. Το αναφέρουμε αυτό, γιατί όλοι αυτοί ξεχνούν όχι μόνο τα άλλα δύο παιδιά που συνελήφθησαν την ίδια μέρα με τον Παναγιώτη, αλλά και τον Βασίλη Στεργίου, τον μοναδικό που έχει προφυλακιστεί από τους 61 που συνελήφθησαν στις 8 Μάρτη.
Η περίπτωση του Στεργίου είναι επίσης γνωστή. Ηταν ο μόνος μη φοιτητής από την ομάδα των 12 στους οποίους αποδόθηκαν κατηγορίες κακουργηματικού και πλημμεληματικού χαρακτήρα. Με γελοίο αποδεικτικό υλικό. Μόνο καταθέσεις ΜΑΤάδων, που ως συνήθως πέφτουν σε αντιφάσεις. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι ο μοναδικός ΜΑΤάς που αναφέρεται στον Στεργίου κατέθεσε ότι τον συνέλαβε με γυαλιά του σκι και αντιασφυξιογόνο μάσκα, ενώ υπάρχουν φωτογραφίες που τον δείχνουν να μη φοράει τίποτα τη στιγμή της σύλληψής του.
Ο Στρ. Κόρακας μας έλεγε έξω από τα ανακριτικά γραφεία, γεμάτος αγανάκτηση, ότι όλοι είναι θύματα χοντροκομμένης σκευωρίας (ανάμεσα στους 12 ήταν και δυο Κνίτες). Τώρα, όμως, το ελεγχόμενο από τον Περισσό Συνδικάτο Οικοδόμων αρνείται να υπερασπιστεί το μέλος του Β. Στεργίου. Κι ας λέει προκλητικά η απόρριψη της προσφυγής κατά του εντάλματος προφυλάκισης, που υπέβαλε, ότι πρέπει να παραμείνει στη φυλακή, γιατί είναι οικοδόμος και δεν είχε καμιά δουλειά στη φοιτητική διαδήλωση (!), επομένως πήρε μέρος για να προκαλέσει επεισόδια.
Την Πέμπτη, η επιτροπή αλληλεγγύης που συγκροτήθηκε ύστερα από κάλεσμα της «Πρωτοβουλίας Οικοδόμων», οργανώνει πορεία με κεντρικό αίτημα την απελευθέρωση του Β. Στεργίου. Αυτή η πορεία πρέπει να αποτελέσει ένα ισχυρό ράπισμα στην κρατική καταστολή και σε κείνους που της κάνουν πλάτες. Να αποτελέσει αφετηρία για νέους αγώνες αλληλεγγύης στους διωκόμενους των ταξικών αγώνων.