Δ. Κουφοντίνας: Μάθαμε ότι σήμερα θα έρθουν τα κανάλια να μας ρωτήσουν, αν πράγματι καθοδηγείται από δω μέσα η «νέα γενιά», όπως την ονομάζουν, αν εγώ δίνω εντολές, σχεδιαγράμματα και σημειώματα, όπως ακούστηκε χτες. Ατύχησαν όμως. Αυτοί που κατέβασαν τα ρολά όχι μόνο όσον αφορά την προβολή της πολιτικής διάστασης αυτής της κατ’ εξοχήν πολιτικής δίκης, αλλά και της νομικής της διάστασης, βρήκαν κατεβασμένα τα ρολά του δικαστηρίου, λόγω έλλειψης μαρτύρων. Δε γνώριζαν, όπως εσείς που παρακολουθείτε καθημερινά τη διαδικασία, ότι τώρα που κατακάθισε ο κουρνιαχτός, που δεν είναι πλέον στην ημερήσια διάταξη το κυνήγι των μαγισσών, άλλοι μάρτυρες βρίσκουν άσκοπο να έρθουν να πουν ότι δεν είδαν τίποτα και άλλοι νιώθουν άβολα να έρθουν να πουν ότι τότε, μέσα στο κλίμα εκείνης της εποχής, μπορεί να είπαν καμιά κουβέντα παραπάνω, να έκαναν και καμιά αναγνώριση παραπάνω.
― Υπονοείται ότι υπάρχει κάποια κατευθυνόμενη πληροφόρηση που προσπαθεί να σας εμπλέξει σ’ αυτή την υπόθεση;
Δ. Κουφοντίνας: Δεν το υπονοώ, το λέω ευθέως. Ολα αυτά που ακούστηκαν χτες, περί εντολών, αποστολής σχεδιαγραμμάτων και τηλεφωνική καθοδήγηση – από παρακολουθούμενα τηλέφωνα – αλλά και όλα τα άλλα εξωφρενικά για την ίδια την ενέργεια, παρότι δε ξέρουμε ποιοι την έκαναν, δείχνουν καθαρά ένα πράγμα: Οτι υπάρχει ένα κέντρο που ενορχηστρώνει όλη αυτή την κακοφωνία. Αλλωστε, τα πρώτα βιολιά είναι τα ίδια με αυτά του καλοκαιριού του 2002. Το κέντρο αυτό δεν αρκείται στις ειδικές συνθήκες κράτησης και την απομόνωση που έχουν επιβληθεί στους πολιτικούς κρατούμενους. Σκοπός του είναι ο εγκλεισμός τους σ’ ένα μικρό Γκουαντάναμο. Οραμά τους είναι ένα μεγάλο Γκουαντάναμο για οποιονδήποτε αντιστέκεται, σε μια κοινωνία ελεγχόμενη πλήρως από το «μεγάλο αδελφό». Το ίδιο κέντρο έχει καταστήσει σαφή και την πρόθεσή του να επηρεάσει την εξέλιξη της δίκης, γι’ αυτό και έχει κλείσει τους διακόπτες της ενημέρωσης. Και για να μην παρεξηγηθώ από τους αναγνώστες σας – εσείς το γνωρίζετε πολύ καλά βεβαίως – σημειώνω, ότι καθόσον με αφορά αδιαφορώ πλήρως για την ποινική πλευρά της δίκης και στέκομαι μόνο στην
πολιτική-ιστορική της διάσταση. Υπάρχουν, όμως, σημαντικές ανατροπές και παρολαυτά επιχειρείται φανερά να διεξαχθεί μια δίκη διεκπεραίωσης, εκβιάζεται μια επανάληψη του πρωτόδικου. Γι’ αυτά όλα, όμως, δεν βρίσκονται ούτε λίγα δευτερόλεπτα τηλεοπτικού και ραδιοφωνικού χρόνου.
― Θέλετε να μας πείτε κάτι και για την ενέργεια κατά Βουλγαράκη;
Δ. Κουφοντίνας: Νομίζω ότι υπάρχει διόγκωση και διαστρέβλωση. Επιχειρούν να κάνουν τον πολίτη να νοιώσει ότι απειλείται, ότι κινδυνεύει, και να νομιμοποιηθεί με τον τρόπο αυτό ένα νέο κυνήγι μαγισσών. Ομως, από το ρεπορτάζ των εφημερίδων φαίνεται, πρώτο, ότι η ενέργεια έγινε με τηλεκοντρόλ, πράγμα που σημαίνει ότι υπήρχε έλεγχος της περιοχής, και δεύτερο, ότι υπήρχε μικρή ποσότητα εκρηκτικού, που κάνει την ίδια την ενέργεια να έχει συμβολικό χαρακτήρα. Και βέβαια, μια τέτοια ενέργεια δε χρειάζεται την καθοδήγηση από κανέναν εδώ μέσα. Οποιοι την πραγματοποίησαν γνωρίζουν τι κάνουν και έχουν την ευθύνη αυτού που κάνουν. Εγώ περιμένω από τα κανάλια, που πραγματοποίησαν πολύωρες απευθείας συνδέσεις, άνοιξαν «παράθυρα» και έστησαν τραπέζια συζητήσεων, μιλώντας τόσο υποκριτικά για την αξία της ανθρώπινης ζωής, να δω πώς και πόσο θα καλύψουν ένα πραγματικά τεράστιο έγκλημα που έγινε σήμερα. Το θάνατο, τη δολοφονία σωστότερα, των εργατών στον «Τιτάνα», το σοκ, τον πόνο και την αγωνία των οικογενειών των νεκρών και τραυματιών εργατών στο βωμό των υπερκερδών των ισχυρών του πλούτου.