Οσοι ζητούν «περισσότερη ασφάλεια», όσοι ζητούν «περισσότερη αστυνόμευση» ας είναι έτοιμοι να πληρώσουν και το τίμημα. Με τη ζωή τους ή τη ζωή των παιδιών τους. Γιατί οι μπάτσοι δεν διστάζουν να στήσουν πιστολίδι μέρα μεσημέρι, δίπλα σε δημοτικό σχολείο. Για ποιο λόγο; Μη τυχόν και χάσουν την ευκαιρία να πάρουν τη ρεβάνς από δυο παράνομους που τους είχαν εξευτελίσει την προηγούμενη βραδιά.
Δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνουν. Το έχουν κάνει και έξω από τράπεζες. Και είχαμε τραυματισμούς ανυποψίαστων πολιτών. Αυτή τη φορά δεν είχαμε τραυματισμό, αλλά θάνατο. «Επεσε νεκρός από τα πυρά των κακοποιών», μετέδιδαν τα παπαγαλάκια του ραδιόφωνου και της τηλεόρασης λίγες ώρες μετά το θάνατο του 25χρονου μετανάστη από την Αλβανία. Λες και μπορού-σε κανένας να ξέρει εκείνη τη στιγμή από ποιο όπλο έφυγε η σφαίρα ή οι σφαίρες. Επρεπε, όμως, να φουντώσει το ρατσιστικό σύνδρομο: Αλβανοί κακοποιοί πυροβολούν εν μέση οδώ και σκοτώνουν κόσμο. Για τους «έλληνες κακοποιούς», τους «φύλακες του νόμου» ούτε λέξη. Τελικά, οι σφαίρες ήταν από όπλα μπάτσων! Τον γάζωσαν!!
Στην ίδια γραμμή και οι δηλώσεις των αρχιμπάτσων. «Δεν πήγε τίποτα λάθος. Εκφράζουμε τη λύπη μας, αλλά ο συγκεκριμένος συμπολίτης μας βρέθηκε παρά τη θέλησή του σε διασταυρούμενα πυρά», δήλωσε κυνικά ο αρχηγός της ΕΛΑΣ Ελ. Οικονόμου. Ο διευθυντής της Ασφάλειας Αττικής ταξίαρχος Ι. Δικόπουλος χαρακτήρισε την επιχείρηση «επιτυχημένη, αφού συνελήφθησαν οι δύο αδίσταχτοι και επικίνδυνοι κακοποιοί». Η ζωή του εργάτη ήταν απλώς… παράπλευρη απώλεια. Την επομένη και αφού μεσολάβησαν μερικά δημοσιεύματα σε εφημερίδες (που δεν μπορούν να ισοφαρίσουν τις μεταδόσεις αμέσως μετά το συμβάν), ο Χρυσοχοΐδης προσπάθησε να «γλυκάνει» την υπόθεση, με εκφράσεις… οδύνης και συντριβής. Είπε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε λόγο για αστυνομική επιτυχία όταν χάθηκε μια ανθρώπινη ζωή, αλλά δεν παρέλειψε να σημειώσει και αυτός ότι ο νεκρός… «έτυχε να βρεθεί σε λάθος σημείο»! Και βέβαια, δεν παρέλειψε να φουσκώσει την υπόθεση, μιλώντας για την πιο επικίνδυνη συμμορία των τελευταίων τριάντα χρόνων!
Συμπέρασμα: η «ασφάλεια» έχει και το τίμημά της και οφείλουμε ως κοινωνία να το αποδεχτούμε, όσο βαρύ κι αν είναι ορισμένες φορές! Ποιος είναι, όμως, πιο επικίνδυνος, ο ληστής ή ο χωροφύλακας; Στους δυο συλληφθέντες αποδίδονται ληστείες τραπεζών. Θα τους αποδώσουν σίγουρα και δολοφονική δράση. Ομως, ο τρόπος που έδρασαν στο επεισόδιο του Μαρουσιού δεν δείχνει κάτι τέτοιο. Μπορούσαν κάλλιστα να σκοτώσουν τους δυο μπάτσους, αφού τους είχαν στα χέρια τους. Προτίμησαν να τους δέσουν με τις ίδιες τους τις χειροπέδες και να φύγουν. Τη διαφυγή τους εξασφάλισαν με αναίμακτο τρόπο. Ομως, πολιτική και αστυνομική ηγεσία θα προτιμούσε νεκρά τα δυο μπατσάκια παρά εξευτελισμένα. Δυο νεκροί μπάτσοι μπο- ρούν να χρησιμεύσουν για την ηρωποίηση της αστυνομίας, ενώ δυο μπάτσοι-ρόμπες εξευτελίζουν ολόκληρο το σώμα. Γι’ αυτό και η εντολή ήταν σαφής: όπου τους βρείτε στήστε πιστολίδι. Μη λογαριάσετε τίποτα, φτάνει να μη σας ξεφύγουν. Ετσι έγινε ό,τι έγινε. Οι μπάτσοι έστησαν το πιστολίδι, οι δυο παράνομοι προσπάθησαν να ξεφύγουν επίσης με πιστολίδι, οι μπάτσοι δεν σταμάτησαν να πυροβολούν μολονότι είδαν τον πολίτη στη μέση του δρόμου και ο 25χρονος υ-δραυλικός πλήρωσε με τη ζωή του. Για τα κέρδη των τραπεζών και την τιμή της μπατσαρίας.